Zamknij

Szczepienie na koronawirusa w Polsce. Premier: Pracujemy nad narodową strategią

06.12.2020 22:36
Mateusz Morawiecki
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Wszyscy czekamy aż będziemy mogli zaszczepić się przeciwko Covid-19. Wraz z ekspertami intensywnie pracujemy nad narodową strategią szczepień - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze. Podziękował też członkom Rady Medycznej za wsparcie i dzielenie się wiedzą.

Mateusz Morawiecki poinformował w środę, że  rząd zamówił już 45 mln dawek szczepionki na Covid-19, szczepienia mają być darmowe, dobrowolne i dwudawkowe, a prowadzone mają być najpierw wśród pracowników służb medycznych, mieszkańców domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, żołnierzy oraz osób starszych, powyżej 65. roku życia.

Premier w niedzielę napisał na Twitterze: "Wszyscy czekamy aż będziemy mogli zaszczepić się przeciwko COVID-19. Wraz z ekspertami intensywnie pracujemy nad narodową strategią szczepień". "Bardzo dziękuję członkom Rady Medycznej za kolejne spotkanie, wsparcie i dzielenie się wiedzą. Tylko wspólnie pokonamy koronawirusa" - dodał szef rządu.

Szczepionka na koronawirusa w Polsce

Rząd w poniedziałek rozpoczyna konsultacje ze środowiskiem medycznym i instytucjami w sprawie programu szczepień przeciw Covid-19, by wskazać kolejne grupy poza pracownikami ochrony zdrowia, służbami mundurowymi i seniorami, które będą szczepione. Proces szczepienia ma rozpocząć się od rejestracji online lub metodą tradycyjną, zgłoszenia się do punktu szczepień, zaszczepienia oraz zgłoszenie się po 21 dniach na powtórzenie szczepienia.

Zobacz także

Szczepionki trafią do Polski w ramach zamówień UE, które zostaną zrealizowane w wyniku kontraktów z producentami takimi jak: Pfizer/BioNTech, CureVac, Sanofi-GSK, Johnson & Johnson oraz AstraZeneca. Mają one zostać rozdzielone między wszystkie kraje członkowskie według kryterium liczby ludności dopiero wówczas, gdy Europejska Agencja Leków zatwierdzi samą szczepionkę. 15 grudnia - jak informował w piątek szef KPRM Michał Dworczyk - ma ruszyć kampania informacyjna i profrekwencyjna dotycząca szczepionki na koronawirusa. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/Twitter

C