Zamknij

Szczepionka Moderny dopuszczona do obrotu. Wykazała 94,1 proc. skuteczność

06.01.2021 13:33

Szczepionka przeciwko Covid-19 firmy Moderna została dopuszczona do obrotu w UE - poinformowała Europejska Agencja Leków. Szczepionka jest skuteczna w zapobieganiu Covid-19 u osób w wieku od 18 lat. 

Moderna
fot. AP/Associated Press/East News

Szczepionka firmy Moderny zapewnia nam kolejne narzędzie do przezwyciężenia obecnego zagrożenia Covid-19 - powiedziała Emer Cooke, dyrektor wykonawczy EMA. Badania kliniczne wykazały, że szczepionka Moderny jest skuteczna w zapobieganiu zakażenia koronawirusem u osób w wieku od 18 lat.

Szczepionka wykazała 94,1 proc. skuteczność w badaniu. Jest podawana w dwóch dawkach w formie wstrzyknięcia w ramię, w odstępie 28 dni.  Badanie wykazało też 90,9 proc. jej skuteczność u osób zagrożonych ciężkim przebiegiem Covid-19, w tym z przewlekłą chorobą płuc, chorobami serca, otyłością, chorobami wątroby, cukrzycą lub zakażeniem wirusem HIV. EMA podała, że bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki Moderny będą nadal monitorowane w miarę jej stosowania w całej UE.

Co jest w szczepionce firmy Moderna? 

Obie szczepionki - zarówno firmy Moderna, jak i Pfizera oraz BioNTech - działają w taki sam sposób. Zawierają tzw. matrycowy kwas rybonukleinowy (mRNA) kodujący białko z otoczki osłonowej koronawirusa SARS-CoV-2. Sam mRNA znajduje się w osłonie lipidowej, wnika do komórki i uruchamia w rybosomach produkcję białka, które z kolei wywołuje reakcję odpornościową układu immunologicznego zaszczepionej osoby.

Zobacz także

Moderna to amerykańskie przedsiębiorstwo biotechnologiczne, założone w 2010 roku, którego siedziba mieści się w Cambridge w Massachusetts. Działalność przedsiębiorstwa koncentruje się na opracowywaniu leków i technik szczepień, opartych na informacyjnym RNA (mRNA). W tej samej technologii szczepionkę opracowały firmy Pfizer/BioNtech.

W poniedziałek Moderna zapowiedziała, że wyprodukuje w tym roku co najmniej 600 mln dawek swojej szczepionki, czyli o 100 mln więcej od dotychczasowych prognoz. Szczepionka jest już stosowana w USA. W listopadzie 2020 roku Komisja Europejska zatwierdziła kontrakt z firmą Moderna na dostawę 160 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19. KE nie kupuje szczepionek, jednak w imieniu Unii Europejskiej wraz z państwami członkowskimi prowadzi rozmowy z firmami farmaceutycznymi w sprawie zamówień. Za zakupy odpowiadają same państwa członkowskie.

loader

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP