Zamknij

Kiedy masowe szczepienia na COVID-19? Minister zdrowia podał termin

Magdalena Barszczak
24.11.2020 13:19
Adam Niedzielski
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Szczepionka na COVID-19 coraz bliżej. Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił, że Polska będzie miała zagwarantowane szczepionki przeciw koronawirusowi dla wszystkich dorosłych obywateli. Szef resortu zdrowia po raz kolejny podkreślił, że szczepienia nie będą obowiązkowe i podał termin, kiedy może się zacząć proces masowych szczepień.

Szczepionka na COVID-19 trafi na polski rynek prawdopodobnie w przyszłym roku. Minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził we wtorek w Programie III Polskiego Radia, że Polska ma zawarte umowy z trzema producentami. Jak dodał, w pełni zabezpieczają one populację Polski.

Zobacz także

Minister zdrowia: Mamy zagwarantowane szczepionki dla wszystkich dorosłych Polaków

Adam Niedzielski zaznaczył, że szczepionka będzie całkowicie dobrowolna. - Wybór będzie zawsze należał do osoby, która się decyduje. Ale mamy zapewnione szczepionki dla wszystkich dorosłych Polaków, czyli ponad 30 mln ludzi - zaznaczył szef resortu zdrowia. Jak dodał, ma deklaracje, że do pierwszych dostaw dojdzie nawet w grudniu. - Przygotowujemy się na styczeń, żeby wprowadzić proces masowego szczepienia - podkreślił.

Pytany, dlaczego szczepionki, nie będą obligatoryjne, minister stwierdził, że „nie jest tajemnicą, że ludzie mają wątpliwości”. - To jest szczepionka, która wchodzi na rynek, pojawia się po raz pierwszy w obrocie. Będziemy starali się wyjaśnić wszystkie wątpliwości, dać pewnego rodzaju gwarancje bezpieczeństwa i przekonywać – powiedział.

Minister zdrowia był pytany m.in. o to, które szczepionki przeciw koronawirusowi zostaną zakupione. - Mamy europejski mechanizm zakupu. Wszystkie państwa UE reprezentuje komisja, która negocjuje bezpośrednio z producentami i w imieniu państw nabywa leki, które potem są dystrybuowane według parytetu ludności do poszczególnych państw – powiedział minister.

Niedzielski wskazał, że dwie z trzech szczepionek, które mają wstępne wyniki badań populacyjnych, zapewniają 90 proc. odporności. - To jest główne kryterium – zaznaczył. - Kierowaliśmy się też drugim kryterium, kto jest w stanie najszybciej dostarczyć szczepionki, a najszybciej mogą dotrzeć szczepionki tzw. oksfordzkie i Pfizera – dodał.

Dopytywany, czy nie chodzi o kwestie finansowe, bo dobrowolne szczepionki będą dla większości płatne, a obowiązkowe musiałyby być darmowe lub z refundacją, Niedzielski zapewnił, że „to absolutnie nie jest kryterium”. - Państwo polskie w dobie pandemii pokazało już niejednokrotnie, że wydatkowanie środków na pandemię jest priorytetem. Nie prowadzimy takiej buchalteryjnej kalkulacji ekonomicznej – podkreślił. Niedzielski przypomniał, że w pierwszej kolejności mają być szczepieni seniorzy, medycy i służby mundurowe.

Zdefiniowaliśmy grupy priorytetowe i oczywiście zaczniemy od medyków. Chcemy, by osoby najbardziej narażone na kontakt z wirusem miały prawo do zabezpieczenia w pierwszej kolejności. A potem służby mundurowe, a potem seniorzy. Chcemy robić to sekwencyjnie.

minister zdrowia Adam Niedzielski

Niedzielski podał, że jeśli chodzi o osoby starsze, najpierw szczepieniom zostaną poddane osoby 75 plus, a potem „w dół rocznikami, zapraszając po kolei, by nie generować kolejek”.

Odnosząc się do kwestii logistyki, szef MZ przypomniał, że powołany został zespół, który opracowuje szczegóły. - Chcemy centra dystrybucji szczepionek utworzyć w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa. One są w każdym województwie, mają odpowiednie infrastrukturalne przygotowanie, by przechowywać szczepionki w określonych warunkach - poinformował Niedzielski.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Program III Polskiego Radia