Zamknij

AstraZeneca wnosi o dopuszczenie szczepionki w UE. Decyzja jeszcze w styczniu

Bartłomiej Chudy
12.01.2021 13:50
Szczepionka AstraZeneca, wniosek do EMA
fot. ANDREW MATTHEWS/AFP/East News

Europejska Agencja Leków otrzymała wniosek o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu warunkowego szczepionki przeciw Covid-19 brytyjskiej firmy AstraZeneca oraz Uniwersytetu w Oksfordzie. Decyzja w jej sprawie ma zapaść do końca stycznia. Preparatem szczepią się już Brytyjczycy. Tymczasem Komisja Europejska prowadzi też "wstępne rozmowy" z rosyjskim producentem szczepionek Sputnik.

Szczepionki przeciw Covid-19 brytyjskiej firmy AstraZeneca znalazły się na liście preparatów zamówionych przez polski rząd. Producent musi jednak poczekać na pozytywną opinię EMA oraz formalną zgodę Komisji Europejskiej.

- Ocena szczepionki AstraZeneca będzie przebiegać w przyspieszonym terminie. Opinia w sprawie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu mogłaby zostać wydana do 29 stycznia  - podała agencja leków. 

Kolejna firma zgłasza szczepionkę przeciw Covid-19 unijnej agencji leków. Decyzja jeszcze w styczniu

Warunkiem są rzetelne dane producenta dotyczące jakości, bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki. Już na tym etapie EMA oceniła dane testowej szczepionki z badań laboratoryjnych, dane dotyczące jakości oraz „pewne dowody dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności”.

Jeśli preparat opracowany przez firmę AstraZeneca i naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego zostanie zatwierdzony, będzie trzecią szczepionką przeciw Covid-19 warunkowo dopuszczoną do użytku w Unii Europejskiej, po preparatach firm Pfizer i Biontech oraz Moderny. Optymistką w sprawie jest szefowa KE Ursula von der Leyen. "Gdy szczepionka uzyska pozytywną opinię naukową, będziemy pracować pełną parą, aby zezwolić na jej stosowanie w Europie" - napisała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Szczepionka AstraZeneca jest podawana w dwóch dawkach. Uchodzi za łatwiejszą w przechowywaniu, co ma wielkie znaczenie dla państw rozwijających się. Może być przechowywana w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza przez co najmniej sześć miesięcy. Jest też tańsza od produktów Pfizera czy Moderny.

UE kupi rosyjskie szczepionki Sputnik? Trwają wstępne rozmowy

KE poinformowała też we wtorek, że Europejska Agencja leków (EMA) prowadzi wstępne rozmowy z rosyjskim producentem szczepionki na Covid-19 - Sputnik V. Firma nie złożyła jednak wniosku o dopuszczenie preparatu na rynek unijny. "EMA prowadzi rozmowy wstępne z rosyjskim producentem szczepionki. Na tym etapie jesteśmy" - oznajmił rzecznik KE ds. zdrowia Stefan De Keersmaecker.

RadioZET.pl/PAP/EMA.europa.eu