Zamknij

Pół miliona rekinów może umrzeć. Wszystko przez szczepionkę na koronawirusa

28.09.2020 21:37
Zdjęcie ilustracyjne
fot. Stefan Pircher/Shutterstock

Szczepionka na koronawirusa może przyczynić się do śmierci setek tysięcy rekinów? Tak uważają m.in. ekolodzy z Kalifornii. Chodzi o to, że do produkcji szczepionki na Covid-19 ma być wykorzystywany skwalen – olej wytwarzany w wątrobie tych zwierząt.

Jak donoszą zagraniczne media – m.in. news.sky.com – szczepionka na koronawirusa może przyczynić się do śmierci nawet pół miliona rekinów! Wszystko dlatego, że jej produkcja będzie najprawdopodobniej wymagała użycia skwalenu. To olej wytwarzany w wątrobie rekinów. Ma szerokie zastosowanie w medycynie, m.in. zwiększa skuteczność szczepionki wywołując bardziej intensywną reakcją immunologiczną.

Zobacz także

Koncern farmaceutyczny z Wielkiej Brytanii – GlaxoSmithKline – produkuje szczepionki przeciw grypie, używając skwalenu. Firma zapowiada, że wypuści na rynek nawet miliard dawek tego specyfiku, aby znalazł zastosowanie w szczepionkach na Covid-19.

Ekolodzy alarmują: setkom tysięcy rekinów grozi śmierć!

W obliczu tych wypowiedzi głos zabrali ekolodzy i aktywiści. Alarmują, że tak masowa produkcja szczepionek na bazie oleju z wątroby rekina może zakończyć się klęską przyrodniczą. Podkreślają, że do pozyskania tony skwalenu potrzeba ok. 3 tysięcy rekinów. Specjaliści ostrzegą: może to zagrozić populacji tych zwierząt.

Zobacz także

Sprawę komentuje m.in. organizacja Shark Allies z Kalifornii. Eksperci szacują, że jeśli każdy człowiek otrzymałby jedną dawkę szczepionki na koronawirusa uzupełnioną o skwalen, wówczas musiałoby umrzeć 250 tysięcy rekinów. Jeżeli natomiast odporność na wirusa wykształcić można będzie dopiero po zażyciu dwóch dawek – wówczas śmierć czeka nawet pół miliona morskich drapieżników.

Jest tak wiele niewiadomych dotyczących długości trwania pandemii. Jeżeli będziemy kontynuować wykorzystywanie rekinów do pozyskiwania tego składnika, ich populacja z roku na rok może się zmniejszać

Stefanie Brendl, Shark Allies

Naukowcy starają się opracować jednak odpowiedź na ten przygnębiający scenariusz. W laboratoriach testowana jest syntetyczna wersja oleju z wątroby rekina, pochodząca ze sfermentowanej trzciny cukrowej. Jak twierdzi Stefanie Brendl z Shark Allies, "pozyskiwanie czegoś z dzikiego zwierzęcia nigdy nie będzie zrównoważone". Według specjalistki, rekiny nie rozmnażają się też w wystarczającej do tego liczbie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/sky.news.com/Polsatnews.pl