Zamknij

Szczepionka na koronawirusa już w produkcji. Będzie podawana w dwóch dawkach

15.08.2020 13:00
Szczepionka na koronawirusa
fot. Xinhua News /East News

Szczepionka na koronawirusa już w fazie produkcji - poinformowało we sobotę ministerstwo zdrowia w Moskwie. Preparat powstał w ośrodku epidemiologii i mikrobiologii im. Nikołaja Gamalei. 11 sierpnia został oficjalnie zarejestrowany.

Szczepionka na koronawirusa została oficjalnie zarejestrowana 11 sierpnia. Jak wynika z państwowego rejestru lekarstw, szczepionka będzie miała postać roztworu i podawana będzie w dwóch dawkach: najpierw podawany będzie jeden składnik, a po trzech tygodniach - drugi.

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że szczepionka zapewni pacjentom odporność na okres do dwóch lat. Resort zapowiedział opublikowanie danych na temat badań przedklinicznych i klinicznych rosyjskiego preparatu.

Szczepionka na koronawirusa Sputnik V. Zachód krytycznie

Krytyczne opinie na temat szczepionki wygłaszane za granicą związane są przede wszystkim z tym, że jej krytycy nie mają pełnych danych - oświadczyło ministerstwo.

ZOBACZ TAKŻE: Rosyjska szczepionka na koronawirusa nie przeszła wszystkich testów

Zaznaczyło, że preparat opracowano na tej samej bazie, na której wcześniej powstało już sześć szczepionek.

Zobacz także

Rosyjska szczepionka otrzymała nazwę Sputnik V. Badania nad nią finansował Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich. Szef funduszu Kiriłł Dmitrijew poinformował, że do Rosji zwróciło się już w sprawie szczepionki 20 krajów i dostawy za granicę mogłyby wynieść 1 mld dawek.

Zobacz także

RadioZET.pl/ PAP