Zamknij

Szukają 25 tys. osób do testowania szczepionki na Covid. Ruszyły zapisy online

01.10.2020 17:49
prace nad szczepionką na Covid-19
fot. WANG ZHAO/AFP/East News

We Francji trwają poszukiwania wolontariuszy chętnych do testowania opracowywanych szczepionek na Covid-19. Chętni mogą zgłaszać swoje wnioski przez internet.

Szczepionka na koronawirusa jeszcze nie powstała, ale intensywne prace trwają. Tymczasem Narodowy Instytut Zdrowia i Badań Medycznych (Inserm) we Francji wystosował apel o zgłaszanie się wolontariuszy gotowych do udziału w testowaniu opracowywanych na świecie szczepionek przeciwko Covid-19.

Inserm liczy na znalezienie 25 tys. osób gotowych na udział w testach. W tym celu stworzono nawet specjalny kwestionariusz online. - Osoby powyżej 18. roku życia, w tym osoby starsze, mogą już składać wnioski - poinformowała koordynatorka platformy francuskich wolontariuszy Odile Launay w stacji France Info.

Osoby, które cierpią na niektóre choroby sprzyjające powikłaniom w czasie przechodzenia Covid-19, nie są wykluczane z testów – podkreśliła Launay. Dodała, że zidentyfikowano szereg problemów zdrowotnych, które sprzyjają powstawaniu powikłań i zwiększają ryzyko śmierci: problemy z sercem, płucami czy cukrzyca.

Obecnie na całym świecie trwają prace nad 300 projektami szczepionek przeciwko Covid-19.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP