Zamknij

Jest skuteczna szczepionka na koronawirusa. Zapobiega 90 proc. infekcji

09.11.2020 13:22

Koncern Pfizer wraz z firmą BioNTech ogłosili, że mają skuteczną szczepionkę na koronawirusa – podaje telewizja CNN. Zapobiega ona 90 proc. infekcji. - To wielki dzień dla ludzkości, jak i całej nauki - powiedział Albert Bourla, szef koncernu.

Szczepionka na koronawirusa, Pfizer
fot. NATALIA KOLESNIKOVA/AFP/East News

Szczepionka na koronawirusa jest dziś, łącznie z lekarstwami, najbardziej oczekiwanym środkiem, który ułatwi walkę z pandemią na całym świecie.

W trwającym wyścigu z czasem pojawiły się dziś przełomowe informacje ze Stanów Zjednoczonych. Koncern farmaceutyczny Pfizer oraz firma BioNTech przekazały, że na zaawansowanym etapie badań dysponują już skuteczną szczepionką na koronawirusa. Na trzecim etapie stwierdzono, że w ponad 90 procentach zapobiega rozwoju Covid-19.

loader

Jest szczepionka na koronawirusa. Zapobiega 90 proc. infekcji

Rozłożona w czasie wstępna analiza dotyczyła na początku 94 potwierdzonych przypadków Covid-19. Testową próbkę podano łącznie 43 tysiącom ochotników, z czego mniej niż 10 proc. zachorowało na Covid-19.

Zobacz także

Pfizer podał, że szczepionka zapewniła ochronę siedem dni po drugiej dawce i 28 dni po pierwszej dawce. - Należy zauważyć, że nie możemy ubiegać się o zezwolenie na podstawie samych wyników skuteczności. Potrzebnych jest również więcej danych na temat bezpieczeństwa i nadal gromadzimy te dane w ramach naszych trwających badań klinicznych - dodał prezes Pfizer. Wierzy, że optymistyczne wskaźniki utrzymają się po kolejnej fazie badań.

Na informację natychmiast zareagował rynek. Euforia przełożyła się na indeksy na amerykańskiej giełdzie. Złoty się umacnia, a WIG20 ma mocny, pionowy wzrost.

Więcej informacji wkrótce. Więcej o koronawirusie przeczytacie też w serwisie zdrowie.radiozet.pl.

RadioZET.pl/CNN/Pfizer.com