Zamknij

Szczepionka na koronawirusa. Rząd chce przystąpić do unijnego porozumienia

11.08.2020 07:29
Łukasz Szumowski. Mateusz Morawiecki
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Szczepionka na koronawirusa w Polsce? Rząd chce przystąpić do unijnego porozumienia ws. zakupu szczepionek. Projekt uchwały w tej sprawie został zamieszczony w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Szczepionka na koronawirusa może być gotowa już pod koniec tego lub na początku przyszłego roku - zapowiedziała unijna komisarz UE ds. Zdrowia Stella Kyriakides. Pod koniec lipca Komisja Europejska porozumiała się z firmą Sanofi w sprawie zakupu dla krajów UE 300 mln dawek przyszłej szczepionki przeciwko Covid-19. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Szczepionki na koronawirusa wciąż nie ma, ale wiadomo już, ile orientacyjnie będzie kosztować

Szczepionka na koronawirusa. Rząd chce przystąpić do unijnego porozumienia

Przyczyną wprowadzenia przez polski rząd rozwiązań planowanych w projekcie jest – jak wyjaśniono - panująca na całym świecie pandemia choroby COVID-19 wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2. Potrzeba wprowadzenia rozwiązań – jak wskazano - wynika z obowiązku państwa zwalczania chorób epidemicznych i zapewnienia obywatelom bezpieczeństwa zdrowotnego.

Korzyści wynikające z przystąpienia do porozumienia to m.in. wykorzystanie silnej pozycji negocjacyjnej Komisji Europejskiej (KE). Porozumienie opiera się na mechanizmie wcześniejszego finansowania przez KE potencjalnych szczepionek, które obecnie wymagają dopiero opracowania. Środki finansowe pochodzić będą z Instrumentu Wsparcia Kryzysowego, czyli przekształconych rezerw budżetowych Unii Europejskiej (UE). Na etapie przystępowania do porozumienia nie są generowane koszty dla budżetu państwa.

Zobacz także

Przystąpienie do porozumienia – jak wskazano - stanowi zabezpieczenie dostępu dla polskiego społeczeństwa do ewentualnej szczepionki przeciw koronawirusowi. Porozumienie jest zawierane pomiędzy KE a państwami członkowskimi UE, które wyrażą chęć przystąpienia do porozumienia. Nabywcą szczepionek pozostają państwa członkowskie UE. Tym samym umowa na zakup określonej liczby dawek jest zawierana pomiędzy państwem członkowskim UE a producentem szczepionki.

Porozumienie reguluje warunki współpracy Komisji z państwami członkowskimi UE, nie obejmuje natomiast zakresu ani warunków dotyczących potencjalnej odpowiedzialności producenta szczepionki. Przystępując do porozumienia państwa członkowskie UE zobowiązują się do niezawierania relacji handlowych innych niż wynegocjowany przez KE kontrakt z tym samym producentem szczepionki na ten sam produkt (szczepionkę).

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to trzeci kwartał br. Za jego opracowanie odpowiada Ministerstwo Zdrowia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP