Zamknij

Premier Indii: nasza szczepionka przeciw Covid-19 będzie powszechnie dostępna

26.09.2020 20:32
szczepionka na koronawirusa
fot. NATALIA KOLESNIKOVA /AFP /East News

Szczepionka przeciwko Covid-19 wyprodukowana w Indiach, znajdująca się obecnie w trzeciej fazie badań klinicznych, będzie powszechnie dostępna na świecie - zapewnił w sobotę premier Indii Narendra Modi w przemówieniu podczas 75. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

Szczepionka przeciwko Covid-19 z Indii będzie dostępna na całym świecie. "Jako przedstawiciel kraju, który jest światowym potentatem, gdy chodzi o produkcję szczepionek, chciałbym zapewnić społeczność międzynarodową, że całe moce dostawcze indyjskiego sektora szczepionkowego zostaną użyte, by pomóc ludzkości w przezwyciężeniu tego kryzysu" - zadeklarował premier rządu Indii w przesłanym nagraniu.

O tym, że Indie zamierzają podjąć w przyszłości produkcję szczepionki przeciwko Covid-19 na szeroką skalę, Modi mówił po raz pierwszy w sierpniu. W lipcu indyjska Rada ds. Badań Medycznych przekazała, że do 15 sierpnia, kiedy przypadał Dzień Niepodległości Indii, daje sobie czas na opracowanie szczepionki na koronawirusa.

Szczepionka na koronawirusa. Premier Indii: nasza szczepionka będzie dostępna na całym świecie

Obecnie badania nad indyjską szczepionką są już w trzeciej fazie. Trwa masowe sprawdzanie skuteczności szczepionki na ochotnikach. Jeśli badania te zostaną zakończone sukcesem, a szczepionka okaże się bezpieczna i skuteczna - podkreślił w sobotę Modi - Indie pomogą państwom świata w stworzeniu odpowiedniej infrastruktury do przechowywania i realizacji dostaw, by szczepionka mogła jak najprędzej trafić do społeczeństw.

Obietnica produkcji ogólnodostępnej szczepionki przeciw Covid-19, jaką złożył w sobotę Modi, jest odpowiedzią na niedawny apel sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa o jej powszechną dostępność. We wtorek Guterres mówił, że sygnały docierające z wielu państw wskazują, że ich władze zawierają już teraz umowy, które zapewnią preferencyjne traktowanie ich własnych społeczeństw.

Zobacz także

W marcu, gdy w Indiach, jednym z najludniejszych krajów świata, diagnozowano mniej niż 100 przypadków zakażenia koronawirusem dziennie, Modi zarządził ogólnokrajową kwarantannę. W ostatnim okresie nastąpił jednak gwałtowny przyrost zakażeń; Indie są drugim po Stanach Zjednoczonych krajem z największą liczbą zakażonych.

Zobacz także

Ich całkowita liczba od początku epidemii wynosi obecnie 5,9 mln (przyrost o 85,3 tys. w ciągu ostatniej doby); z powodu Covid-19 zmarło łącznie 93 379 osób (przyrost o 1089 osób).

Zobacz także

RadioZET.pl/ PAP