Zamknij

Zmarł uczestnik badań klinicznych szczepionki na Covid-19

22.10.2020 06:25
brazylia szczepionka na covid 19
fot. Georgiy Zimarev /SPUTNIK Russia /East News

W Brazylii zmarł ochotnik biorący udział w badaniach klinicznych szczepionki przeciw Covid-19, przygotowywanej przez koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki - poinformowały w środę władze. Badania są bezpieczne i będą kontynuowane - ogłosiła brytyjska uczelnia.

Koronawirus. Zmarł uczestnik badań klinicznych szczepionki na Covid-19. Brazylijski urząd ds. zdrowia nie podał dalszych szczegółów, powołując się na tajemnicę lekarską.

"Po dokładnym zbadaniu tego przypadku w Brazylii nie mamy żadnych obaw o bezpieczeństwo badań klinicznych; zarówno brazylijski regulator, jak i niezależna komisja zaleciły kontynuację testów" - przekazano w oświadczeniu Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Szczepionka na koronawirusa. Zmarł uczestnik badań klinicznych

Dziennik "O Globo" poinformował, powołując się na anonimowe źródła, że zmarły uczestnik badań nie otrzymał dawki szczepionki, a placebo. Informuje o tym również agencja Bloomberga.

Zobacz także

Trzecia faza badań klinicznych nad szczepionką rozwijaną przez brytyjsko-szwedzki koncern oraz brytyjską uczelnię, w której biorą udział tysiące ochotników, została wstrzymana we wrześniu, gdy wykryto poważną chorobę u jednego z uczestników. Od tego czasu testy zostały wznowione w Wielkiej Brytanii, RPA, Brazylii i Indiach.

ZOBACZ TAKŻE: Szczepionka na koronawirusa. Chińczycy wchodzą do gry

Rząd federalny Brazylii planuje nabyć szczepionkę od AstraZeneca i produkować ją w centrum badań biomedycznych w Rio de Janeiro. Przygotowywana przez koncern szczepionka jest jednym z najbardziej obiecujących projektów spośród wielu rozwijanych na świecie preparatów przeciw Covid-19.

Również w środę prezydent Brazylii Jair Bolsonaro oświadczył, że rząd nie kupi 46 mln dawek szczepionki opracowanej przez chiński koncern Sinovac i badanej w Instytucie Butantan w Sao Paulo. We wtorek taki zakup ogłosił minister zdrowia Eduardo Pazuello.

Zobacz także

Brazylia jest jednym z najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa państw świata. Wirusem SARS-CoV-2 zakaziło się tam ponad 5,2 mln osób, z których ponad 154 tys. zmarło.

RadioZET.pl/ PAP