Nie będzie szczepionki na koronawirusa? Ekspert: ''nie należy na nią liczyć''

21.05.2020 13:18
Szczepionki na koronawirusa może nie być
fot. DENIS CHARLET/AFP/East News

Szczepionka przeciwko koronawirusom SARS-CoV-2? Jeden z najbardziej znanych amerykańskich specjalistów prof. William Haseltine sugeruje, że w najbliższym czasie nie ma co na nią liczyć. Jak twierdzi, teraz ważniejsze jest wychwytywanie nowych ognisk zakażeń.

Prof. William Haseltine przestrzega przed oczekiwaniem na szybkie opracowanie skutecznej szczepionki przeciwko COVID-19. Haseltine, który pracował m.in. w Harvard Medical School i zasłynął z badań nad rakiem, HIV/AIDS i rozszyfrowaniem genomu ludzkiego, mówi wprost: „Nie liczyłbym na to”. Cytowany przez Reutersa ekspert zwrócił uwagę, że jak dotąd nie powiodły się próby opracowania szczepionki przeciwko innym typom koronawirusa, wywołującym przeziębienia czy zapalenia płuc.

Z dotychczasowych obserwacji wynika, że testowane szczepionki wywołują reakcję odpornościową i ograniczają przenikanie tych patogenów do płuc i innych narządów, natomiast wirusy nie są zatrzymywane w śluzówce górnych dróg oddechowych, poprzez którą wnikają do organizmu.

Zobacz także

Jak walczyć z COVID-19 bez szczepionki?

Prof. Haseltine pociesza jednak, że mimo braku szczepionki są inne, tradycyjne metody skutecznej walki z pandemią. Mowa głównie o wychwytywaniu ognisk zakażeń i izolowaniu tych osób, które się zainfekowały. Ma to szczególne znaczenie w okresie luzowania kwarantanny społecznej. Specjalista przekonuje, żeby używać masek ochronnych, często myć ręce i wykonywać dezynfekcję oraz utrzymywać dystans wobec innych osób.

Jego zdaniem, przykładem skutecznego zastosowania tych metod są Chiny, Tajwan oraz Korea Południowa. Z kolei najgorzej pod tym względem wypadają Stany Zjednoczone, Rosja oraz Brazylia. W tych krajach jest obecnie najwięcej zakażeń na świecie wywołanych przez koronawirusa SARS-CoV-2.

Jeśli chodzi o leczenie, prof. Haseltine największe nadzieje wiąże z lekami zawierającymi przeciwciała zwalczające koronawirusy. Uważa, że globuliny hiperimmunologiczne mogą się okazać pierwszą skuteczną terapią. Specjalista duże nadzieje wiąże też z zastosowaniem przeciwciał monoklonalnych neutralizujących te patogeny.

RadioZET.pl/PAP/Reuters