Zamknij

Niekompletne badania nad jedną ze szczepionek na Covid-19. "Nieplanowane"

09.12.2020 07:03
Boris Johnson, ogląda szczepionkę AstraZeneca
fot. PAUL ELLIS/AFP/East News

Brytyjskie czasopismo medyczne "The Lancet" opublikowało we wtorek recenzowany artykuł naukowy, z którego wynika, iż szczepionka przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca ma ok. 70-proc. skuteczności. Była ona podawana na dwa sposoby, z czego w jednym z nich nie przebadano osób po 55 roku życia, znajdujących się w grupie ryzyka.

Szczepionki przeciw Covid-19 są już wykorzystywane w Wielkiej Brytanii. Wczoraj zaszczepiono oficjalnie pierwszych ludzi na świecie. Polska deklaruje zamówienie dawek od pięciu firm, na co wskazuje ujawniony wczoraj projekt strategii szczepień. Miałyby zacząć się z końcem stycznia 2021 roku. 

Jedną z nich będzie AstraZeneca, która przygotowała preparat, który można przechowywać w temperaturze pokojowej. Czyni to szczepionkę łatwiejszą w utrzymywaniu niż produkt Pfizera i BioNtech (wymaga mrożenia do minus 75 stopni Celsjusza).

Próbna szczepionka przeciw Covid-19 testowana na 2 sposoby. "Było to nieplanowane"

Brytyjczycy prześwietlili szerzej szczepionkę na koronawirusa firmy AstraZeneca i okazało się, że ma ona niższą skuteczność niż pozostałe. Z badań klinicznych wynika, że wynosi ona ok. 70 procent. Wśród uczestników, którzy otrzymali dwie normalne dawki, wynosiła ona 62,1 proc., wśród ochotników, którym najpierw podano połowę normalnej dawki, a później pełną porcję - 90 proc.

Zobacz także

Do drugiej z grup należało do tej pory jedynie 2 741 osób z kilkudziesięciu tysięcy badanych, w tym żadnej powyżej 55 lat. Szef przygotowującego szczepionkę zespołu Uniwersytetu Oksfordzkiego, prof. Andrew Pollard powiedział, że było to "nieplanowane".

Naukowcy przekazali agencji Reutera, że potrzebne są dalsze badania, by wytłumaczyć lepszą skuteczność szczepionki tej firmy (powstała we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim).

Zobacz także

W artykule, pod kątem skuteczności substancji przeanalizowano wyniki 11 636 uczestników testów z Wielkiej Brytanii i Brazylii, pod kątem jej bezpieczeństwa - 23 745. 10 osób musiało zostać hospitalizowanych z powodu Covid-19, z których jedna zmarła, wszystkie z nich były jednak w grupie kontrolnej i nie otrzymały badanej szczepionki, a placebo. U trzech osób wykryto poważne efekty uboczne, które mogły mieć związek z testowaną szczepionką lub ze standardową szczepionką przeciwko meningokokom podawaną grupie kontrolnej.

Szczepionka AstraZeneca jest uważana za tą, która pomoże w walce z pandemią w krajach rozwijających się. Jest tańsza niż szczepionki koncernów Pfizer czy Moderna, nie wymaga niskich temperatur w utrzymywaniu. Preparat może być przechowywany w normalnej lodówce. Zamówienia na miliony sztuk złożyło już wiele rządów.

RadioZET.pl/PAP

C