Zamknij

Szpital na Stadionie Narodowym nie dla wszystkich z Covid-19. Kogo będą leczyć?

20.10.2020 14:20
Szpital na Stadionie Narodowym
fot. PAP/Paweł Supernak

Do szpitali tymczasowych będą trafiali pacjenci "w stanie średnim" – zapowiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk. Chorzy na Covid-19 w poważniejszym stanie mają być leczeni w lepiej przystosowanych placówkach. 

Szpital tymczasowy, który powstaje na Stadionie Narodowym w Warszawie, będzie pierwszym tego typu szpitalem dla chorych na Covid-19 w Polsce. - Jako rząd odpowiedzialny przygotowujemy się na scenariusze niedobre, które mamy nadzieję, że nie nastąpią, ale musimy brać je pod uwagę – tłumaczył we wtorek w Programie I Polskiego Radia szef KPRM Michał Dworczyk.  Jak dodał, na Stadionie Narodowym "trzeba zdobyć szereg doświadczeń, które zostaną wykorzystanie przy organizacji kolejnych takich placówek".

Mówiąc o "dostępności personelu medycznego", Dworczyk stwierdził, że w Polsce jest go za mało. - To nie jest stan, który da się zmienić w krótkim czasie - podkreślił. Szef KPRM dodał, że w tej chwili jest już "blisko setka" zgłoszeń od pielęgniarek i ratowników medycznych, którzy zadeklarowali gotowość do pracy w szpitalu na Stadionie Narodowym. Zgłaszają się też firmy, które chcą użyczyć urządzenia medyczne na jego potrzeby.

Posłuchaj podcastu

Szpital tymczasowy - których pacjentów z koronawirusem przyjmie?

Do szpitali tymczasowych, jak wyjaśnił Dworczyk, będą trafiali pacjenci w stanie "średnim" - "którzy wymagają tlenoterapii i stałego nadzoru medycznego". Osoby, które najciężej będą przechodzić chorobę COVID-19, będą trafiały do "normalnych szpitali", "które są najlepiej przygotowane do prowadzenia intensywnej terapii".

Szpital na Stadionie Narodowym będzie filią szpitala MSWiA.  Jest budowany wstępnie na 500 łóżek, z czego 50 to łóżka do intensywnej terapii. - Takie stanowiska muszą być, ale co do założenia ci pacjenci, których stan będzie się pogarszał, będą przewożeni do szpitali stacjonarnych. Dzięki utworzeniu tego szpitala, zwykłe szpitale zostaną odciążone (i będą przeznaczone – red.) dla pacjentów w ciężkim stanie - powiedział szef KPRM. Docelowo szpital na Stadionie Narodowym będzie mógł zostać rozwinięty do tysiąca miejsc.

Od środy ma ruszyć infolinia, na którą będą się mogli zgłaszać lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni - "wszyscy ci, którzy chcą pomóc przy organizacji tego projektu".

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP