Zamknij

Będzie drugi szpital polowy w Warszawie. WP: jest nowa lokalizacja

20.10.2020 20:07
Szpital polowy
fot. Stadion Narodowy - tam powstaje pierwszy szpital polowy/Piotr Molecki/East News

Drugi szpital tymczasowy - zwanym także szpitalem polowym - dla chorych na COVID-19 powstanie na warszawskiej Woli w hali Expo XXI przy ul. Prądzyńskiego - podał we wtorek portal Wirtualna Polska. Budowę placówki nadzoruje wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Szpital na Stadionie Narodowym w Warszawie ma być gotowy na przyjęcie pierwszych pacjentów z  Covid-19 już pod koniec tygodnia. Jego przygotowanie zlecił w sobotę premier Mateusz Morawiecki, a całe przedsięwzięcie nadzoruje jego zaufany człowiek - szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. 

Stadion Narodowy zmienia się w szpital

Szpital tymczasowy - określany też niekiedy jako szpital polowy - powstanie jednak w jeszcze jednym miejscu w Warszawie. Drugą stołeczną lokalizacją - o której informuje Wirtualna Polska - będzie hala Expo XXI, mieszcząca się przy ul. I. Prądzyńskiego w dzielnicy Wola. 

Zobacz także

Jak nieoficjalnie dowiedział się portal, pierwsze prace ruszyły we wtorek. Szczegóły tego przedsięwzięcia nie są jeszcze ustalane. Informacji, do których dotarła Wirtualna Polska wynika, że o wyborze hali Expo zdecydowało kilka czynników.

Już wcześniej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiadał, że w stolicy powstanie drugi taki obiekt, ale nie podawał konkretnej lokalizacji. 

Drugi szpital tymczasowy - w hali Expo XXI w Warszawie

"Przede wszystkim lokalizacja. Hala jest dogodnie skomunikowana, blisko jest trasa AK oraz wjazd na autostradę A2. Obiekt ma wysoki standard pomieszczeń, wszystkie media, odpowiednie warunki sanitarne, a także liczne systemy bezpieczeństwa pożarowego" - powiedział cytowany przez Wirtualną Polskę informator z otoczenia Kancelarii Premiera. Portal wskazał też, że zaletą obiektu ma być również architektura hal wystawienniczych. "Bezkolumnowa powierzchnia umożliwia dość szybką aranżację" - wskazał informator wp.pl.

Zobacz także

Wirtualna Polska podkreśliła, że "obiekt dysponuje 4 halami, z których największa może pomieścić nawet 6,6 tys. osób". "W dwóch przybudówkach znajdują się tam dwa węzły toalet i pomieszczenia pomocnicze. Hala posiada podziemny magazyn" - zaznaczył portal.

Expo XXI
fot. Marek Bazak/East News

Zlecenie przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim zlecił premier Mateusz Morawiecki w minioną sobotę. Pierwszy z takich szpitali ma powstać w Warszawie - w salach konferencyjnych Stadionu Narodowego. Jego budowa już się rozpoczęła. W pierwszym etapie szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym ma dysponować 500 łóżkami, z czego 50 będzie przeznaczonych do intensywnej terapii. Docelowo ma być tam 1 tys. łóżek.

Koronawirus w Polsce. 20 października 2020 - RAPORT

Koronawirus w Polsce nie odpuszcza.  We wtorek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 9291 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem. Poinformowano także o śmierci 107 osób.

Zobacz także

Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 192 539  osób. Zmarło 3721 chorych. Szczegółową mapę dotyczącą zakażeń w Polsce i na świecie znajdziesz tutaj:  Koronawirus w Polsce. MAPA zachorowań z podziałem na województwa.

RadioZET.pl/PAP/wp.pl