Zamknij

Szpitale w Gdańsku i Sopocie będą inne niż narodowy. Nie planują odsyłać chorych

17.11.2020 14:54

Szpitale tymczasowe w Trójmieście mają mieć inną funkcję niż ten na Stadionie Narodowym – tak wynika z ustaleń reportera Radia ZET. Przypomnijmy: polowy szpital w Warszawie budzi kontrowersje, bo przyjmuje tylko lekko chorych pacjentów, tych w gorszym stanie odsyłając do normalnych placówek. W Trójmieście, gdzie w grudniu mają zacząć działać dwa szpitale - w sanatorium MSWiA w Sopocie i w hali Amber Expo w Gdańsku – ma to wyglądać inaczej.

Sanatorium MSWiA w Sopocie
fot. MARCIN GADOMSKI/AGENCJA SE/East News

Plan jest taki, by do obu trójmiejskich szpitali tymczasowych trafiała sukcesywnie większość pacjentów z Covid-19. Wszystko po to, by odciążyć w innych placówkach takie oddziały jak interna, laryngologia czy kardiologia. Pacjenci musieli opuścić je jesienią, bo trzeba było zrobić miejsce dla przybywających lawinowo osób zakażonych koronawirusem.

– Główna zasada ma być taka: szpitale tymczasowe mają odciążyć inne szpitale, bo dziś każdy inny chory z dolegliwościami serca, nerek czy wątroby ma kłopot z przyjęciem na oddział – mówi w rozmowie z Radiem ZET szef wydziału zdrowia w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku Jerzy Karpiński.

Tak przyjęta strategia ma też pomóc usprawnić pracę szpitalnych oddziałów ratunkowych. Wszyscy pacjenci, którzy do tej pory trafiali na SOR z podejrzeniem koronawirusa, będą przewożeni do szpitali tymczasowych, gdzie zostaną zdiagnozowani. W przypadku potwierdzonego zakażenia personel szpitala w Sopocie bądź w Gdańsku ma się nimi zaopiekować. Jeśli nie – będą mogli trafić do innych, ''niecovidowych'' placówek. Z kolei do szpitali specjalistycznych mają trafiać przede wszystkim ci zakażeni, którzy mają dodatkowe powikłania chorobowe albo ich stan wymaga nadzwyczajnego leczenia.

Zobacz także

Ten ambitny plan da się zrealizować jednak tylko wtedy, gdy do szpitali tymczasowych trafi odpowiednio wykwalifikowana kadra. – To jest kluczowy punkt. Jeśli tak uda się zorganizować personel w szpitalach tymczasowych, by przywrócić dotychczasowe funkcje naszych szpitali, to nasz główny cel da się osiągnąć – podkreśla Tadeusz Jędrzejczyk z pomorskiego urzędu marszałkowskiego. To nie będzie łatwe zadanie, bo personelu brakuje w całej Polsce, a szpitale tymczasowe powstają równolegle we wszystkich województwach.

Szpital tymczasowy w sopockim sanatorium ma być gotowy pod koniec listopada. Za jego organizację odpowiedzialny jest Pomorski Urząd Wojewódzki. Z kolei placówkę w Amber Expo będzie budowała Grupa Lotos. Szpitalem patronackim gdańskiego szpitala tymczasowego będzie spółka Copernicus, właściciel między innymi Szpitala świętego Wojciecha na gdańskiej Zaspie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET/RadioZET.pl