Zamknij

Szpitale w Lublinie i Nowym Sączu wstrzymały przyjęcia. Powodem koronawirus

31.07.2020 15:00
Szpitale wstrzymały przyjęcia przez koronawirusa
fot. Tomasz Czachorowski/Polska Press/East News

Szpitale w Lublinie (dziecięcy) i Nowym Sączu (specjalistyczny) wstrzymały przyjęcia na wybrane oddziały. W przypadku Lublina powodem jest zakażenie koronawirusem u rodzica jednego z pacjentów, w małopolskiej lecznicy powodem jest lawinowy wzrost „zapadalności na choroby wirusowe”.

Koronawirus osiąga w Polsce coraz bardziej niepokojące wskaźniki. Przekładają się one na coraz trudniejszą sytaucję w szpitalach. W krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim obłożonych jest już dwie trzecie łóżek, a służby wojewody i sanitarne tłumaczą: potrzebne jest odciążenie placówki.

Sytuację komplikują zakażenia, które ludzie „wnoszą” do placówek. Tak było w szpitalu dziecięcym w Lublinie – jak podaje „Dziennik Wschodni”, tamtejszy Uniwersytecki Szpital Dziecięcy wstrzymał przyjęcia pacjentów do Oddziału Neurologii Dziecięcej i Oddziału Pediatrii i Nefrologii Dziecięcej. Powodem jest wykryte zakażenie rodzica jednego z pacjentów. 

Koronawirus w szpitalu w Lublinie. Oddziały zamknięte

Wdrożono wszystkie niezbędne procedury sanitarno-epidemiologiczne, zapewniające pacjentom, rodzicom lub opiekunom przebywającym z dziećmi oraz personelowi bezpieczeństwo epidemiologiczne

– mówi Agnieszka Osińska, rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

Zobacz także

Kłopoty ma też Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu (Małopolska). Lecznica zawiesiła zabiegi i przyjęcia planowe od poniedziałku (3 sierpnia) do odwołania. Zarządzenie dyrekcji placówki związane jest ze sporym wzrostem liczby zakażonych w regionie. Odwołane nie zostały jedynie zabiegi dla pacjentów onkologicznych. Działać mają też SOR i porodówka. Zawieszenie dotyczy oddziałów: Chorób Wewnętrznych, Internistyczno-Kardiologicznego, Pulmonologii, Neurologicznego, Chorób Zakaźnych i Pediatrycznego.

Powiat nowosądecki jest jednym z najmocniej dotkniętych epidemią koronawirusa w rejonie. Do dzisiaj pozytywne wyniki miało 814 osób (631 w powiecie, 183 w mieście Nowy Sącz). Wyzdrowiało 146 osób.

Zobacz także

Tylko w tamtym tygodniu, kiedy przecież sytuacja była nieco łatwiejsza, mieliśmy prawie 1,6 tys. wymazów od pacjentów i osób na kwarantannie

– powiedziała w piątek PAP rzeczniczka nowosądeckiego szpitala Agnieszka Zelek-Rachtan.

Zgodnie z zapowiedziami wojewody małopolskiego, w poniedziałek, 3 sierpnia, będą pobierane wymazy od pracowników największych zakładów na Sądecczyźnie. - Kontaktujemy się z szefostwami dużych firm na terenie powiatu nowosądeckiego. Będziemy chcieli przeprowadzić duże badania przesiewowe. Mam na myśli trzy firmy, gdzie ogniska zostały potwierdzone - powiedział dziś Piotr Ćwik, wojewoda małopolski.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

RadioZET.pl/Szpitalnowysacz.pl/Dziennik Wschodni/Przemek Taranek