Oceń
Koronawirus zbliżony do wirusa SARS-CoV-2, który wywołał pandemię, został wykryty u nietoperzy w rezerwacie dzikiej przyrody we wschodniej Tajlandii. Naukowcy przewidują, że podobne koronawirusy mogą być obecne u nietoperzy w wielu krajach i regionach Azji, od Indochin po Japonię (4,8 tys. km).
Ich zdaniem koronawirusy "o wysokim stopniu pokrewieństwa genetycznego z SARS-CoV-2 są szeroko obecne u nietoperzy w wielu krajach i regionach Azji". W najnowszych badaniach zespół kierowany przez Lin-Fa Wanga z uczelni w Singapurze wykrył bliskiego krewnego SARS-CoV-2 u nietoperzy podkowiastych trzymanych w sztucznej jaskini w rezerwacie dzikiej przyrody w Tajlandii. Wirus o roboczej nazwie RacCS203 jest bardzo podobny do kodu genetycznego SARS-CoV-2 (podobieństwo genomu sięga 91,5 procent).
Koronawirus u nietoperzy w Tajlandii. Podobny do pandemicznego w niemal 92 proc.
Koronawirus u nietoperzy z Tajlandii jest również blisko spokrewniony z kolejnym - zwanym RmYN02 – którego wykryto z kolei u nietoperzy w Yunnan w Chinach (z 93,6 proc. podobieństwem do genomu Sars-CoV-2). "Musimy bardziej monitorować zwierzęta. Aby znaleźć prawdziwe pochodzenie, obserwacja musi wykraczać poza granice Chin" – konkluduje prof. Wang.
Podobne wnioski wysnuwa prof. Martin Hibberd z London School of Hygiene & Tropical Medicine. "Potrzebne są dalsze prace, aby zrozumieć, w jaki sposób SARS-CoV-2 przeskoczył ze zwierząt na ludzi" – dodał. Dokładne pochodzenie pandemicznego wirusa wciąż nie jest znane, przełomu nie przyniosła styczniowa wizyta ekspertów WHO w chińskim Wuhan, uznawanym za ognisko pandemii.
RadioZET.pl/BBC
Oceń artykuł