Zamknij

Tarcza antykryzysowa 2.0 już z podpisem Dudy

17.04.2020 19:04

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o "tarczy antykryzysowej" dot. szczególnych instrumentów wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2. Duda podpisał też tzw. specustawę funduszową.

Tarcza antykryzysowa 2.0 już z podpisem Andrzeja Dudy
fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

O podpisaniu przez Andrzeja Dudę ustawy o "tarczy antykryzysowej" poinformowała w piątek prezydencka kancelaria. Wkrótce odniósł się do tego sam Duda.

Ustawy są podpisane i mam nadzieję, że jak najszybciej będą mogły wejść w życie i będą mogły pomóc przedsiębiorcom, pracownikom ratować miejsca pracy, ratować biznes, wspierać funkcjonowanie rodzin, zapewnić pieniądze poi prostu w tej trudnej kryzysowej sytuacji

- powiedział prezydent podczas piątkowej sesji pytań i odpowiedzi (Q&A) na Facebooku.

Przypomnijmy, że Sejm w nocy z czwartku na piątek poparł prawie połowę poprawek do ustawy dot. tarczy antykryzysowej, jakie zaproponował wcześniej Senat. Posłowie, na wniosek wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, głosowali blokami poprawki Senatu - te, których przyjęcie rekomendowała komisja i te, których nie rekomendowała. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 230 posłów, a 222 było przeciw.

Polska czeka na nasze decyzje. Kancelaria Sejmu musi przygotować odpowiednie dokumenty, żeby trafiły na biurko pana prezydenta. Tutaj liczy się każdy dzień

- mówił  Terlecki. Przeciwny takiemu rozwiązaniu był Borys Budka. - Udowadniacie (...), że to jest farsa z parlamentu. Wy proponujecie głosowanie w ciemno, nawet nie będziecie wiedzieli, nad czym głosujecie. Co więcej, w tej chwili drugi raz odrzucicie poprawkę gwarantującą dużo więcej testów, w tym testy dla wszystkich pracowników służb medycznych - argumentował.

Ostatecznie prawie wszyscy posłowie poparli zarekomendowane wcześniej przez komisję finansów poprawki (451 głosów za, przy dwóch przeciw i jednym wstrzymującym). Wymaganej większości nie uzyskały z kolei zmiany, których komisja nie rekomendowała. Jedną z najważniejszych zmian jaka uzyskała poparcie niższej izby parlamentu, to możliwość objęcia pomocą, wsparciem z tarczy antykryzysowej przedsiębiorstw, które powstały między 1 lutego a 1 kwietnia br.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP