Zamknij

Zatwierdzono nowy test na koronawirusa. Dokładny wynik w 15 minut

10.05.2020 12:58
Koronawirus
fot. PAP/EPA

Nowy typ szybkich testów na obecność koronawirusa został zatwierdzony przez amerykańską Agencje Kontroli Leków i Żywności (FDA). Są to testy antygenowe opracowane przez koncern Quidel Corp., dające wynik w 15 minut. 

Testy antygenowe mogą szybko wykryć fragmenty białek wirusa w wymazach pobranych z nosa - poinformowała w oświadczeniu FDA.

Jest to trzeci rodzaj testów, na które agencja wydała zezwolenie.

Nowy szybki test na obecność koronawirusa. Wynik w 15 minut 

Obecnie jedynym sposobem na zdiagnozowanie aktywnej infekcji Covid-19 jest przebadanie wymazu z nosa pacjenta pod kątem materiału genetycznego wirusa. Takie testy uważane są za bardzo dokładne, ale mogą trwać wiele godzin i wymagają drogiego, specjalistycznego sprzętu, który można znaleźć głównie w komercyjnych laboratoriach, szpitalach i na uniwersytetach.

Drugi typ testów polega na szukaniu we krwi przeciwciał, białek wytwarzanych przez organizm kilka dni lub tygodni po zwalczeniu infekcji. Takie testy pomagają badaczom zrozumieć, jak daleko choroba rozprzestrzeniła się w społeczności, ale nie są przydatne do diagnozowania aktywnych infekcji.

PRZECZYTAJ: Nasza redaktorka zrobiła test na przeciwciała. Wynik dodatki, chorowała ponad 2 miesiące temu

Testy antygenowe mogą diagnozować aktywne infekcje poprzez wykrywanie najwcześniejszych śladów wirusa - zamiast kodu genetycznego samego wirusa.

Firma Quidel z San Diego poinformowała w sobotę, że opracowany przez nią test może zapewnić dokładny wynik w 15 minut.

Zobacz także

Koronawirus w USA 

Jak podała agencja AP, w USA od kilku tygodni przeprowadza się od 200 do 250 tys. testów dziennie. Zdaniem ekspertów ponowne otwarcie szkół, przedsiębiorstw, kościołów i innych instytucji będzie możliwe, jeżeli przeprowadzane będzie co najmniej milion testów dziennie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP