Zamknij

Zmiany ws. testów na koronawirusa. Nie będzie potrzebne skierowanie od lekarza

PAP
15.03.2021 15:41
Testy na koronawirusa
fot. Tomasz Kawka/East News

Zdecydowaliśmy się na odciążenie podstawowej opieki zdrowotnej ze zlecania za pośrednictwem lekarza badania w kierunku Covid-19. Będzie można to zrobić samodzielnie za pomocą formularza dostępnego na stronie gov.pl/dom - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, szefa KRPM Michała Dworczyka oraz rzecznika rządu Piotra Mullera odbyła się w poniedziałek o godz. 14. Jednym z poruszonych w jej trakcie wątków była wprowadzona właśnie zmiana ścieżki testowania na obecność koronawirusa

Zmiany w ścieżce testowania na koronawirusa. Nie będzie potrzebne skierowanie od lekarza

- Zdecydowaliśmy się na odciążenie podstawowej opieki zdrowotnej z tego, żeby zlecać za pośrednictwem lekarza badania w kierunku Covid-19. Będzie można to zrobić samodzielnie, bez konieczności korzystania z lekarza - poinformował Niedzielski. Wyjaśnił, że na stronie gov.pl/dom znajduje się formularz, który należy wypełnić.

To podstawowe pytania, które dotyczą sytuacji identyfikowania ryzyka, czy był kontakt z osobą zarażoną, bo to jest przesłanka do wykonania testu, a z drugiej strony podsumowanie objawów, z którymi macie państwo do czynienia. Jeśli te objawy w takiej ankiecie zostaną potwierdzone, to wtedy pod wskazany numer w formularzu będzie oddzwaniał konsultant z infolinii i potwierdzając tożsamość będzie wystawiał zlecenie na wykonanie badania

Adam Niedzielski, minister zdrowia

Minister podkreślił, że konsultanci będą dostępni od 8 do 18, również w weekendy. Wyniki badania - jak dodał - będzie można odczytać na internetowym koncie pacjenta. Zapewnił jednocześnie, że badanie będzie bezpłatne i wyraził nadzieję, że pozwoli to na zwiększenie dostępności do testów. 

Koronawirus w Polsce. Przypomnijmy, że w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia podało, że mamy 10 896 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Poinformowano również o 28 zgonach, a także o wykonaniu (w ciągu ostatniej doby) 42,3 tys. testów na obecność koronawirusa. 

Minister zdrowia Adam Niedzielski będzie w poniedziałek Gościem Radia ZET w programie Joanny Komolki. Start audycji o godz. 8:02. Zapraszamy!

RadioZET.pl/PAP