Zamknij

Błędne dane MZ. Ile testów na koronawirusa wykonano ostatniej doby?

09.10.2020 18:35
testy na koronawirusa
fot. Witold Spisz /REPORTER

Ile testów na obecność koronawirusa wykonano ostatniej doby? Z informacji podanej przez MZ w piątek rano wynikało, że wykonano jedynie 21,5 tys. testów, wobec 44 tys. w czwartek. Okazuje się jednak, że dane przekazane przez MZ były błędne, a liczba ta jest zupełnie inna.

Koronawirus w Polsce z każdym dniem bije kolejne rekordy. Według danych przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia, w piątek 9 października przybyło w naszym kraju 4739 zakażeń, a zmarły 52 osoby. Dziennikarze zwrócili uwagę na niewielką liczbę testów wykonanych ostatniej doby.

Resort poinformował w piątek, że ostatniej doby wykonano ponad 21,5 tys. testów, wobec 44 tys. w czwartek. "Rzeczywiście dzisiaj mamy w raporcie 21,5 tys. testów i to też wzbudziło nasze zaniepokojenie. Niestety mamy cztery województwa, w których laboratoria mogły nie wpisać poprawnie liczby wykonanych testów" – powiedział rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Ile testów na koronawirusa wykonano w Polsce? Błędne dane Ministerstwa Zdrowia

Andrusiewicz dodał, że województwa najprawdopodobniej dokonają korekty. "Wówczas wyślemy prawidłowe dane" – dodał rzecznik. Wskazał, że pomyłka w przypadku jednego laboratorium może być na poziomie 2 tys. testów.

Zobacz także

W piątek późnym popołudniem Ministerstwo Zdrowia opublikowało skorygowane dane. - Informujemy, że po korektach z województw: łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego, sumaryczna liczba przeprowadzonych testów na koronawirusa to 30,4 tys. - napisano w komunikacie.

Andrusiewicz zapewnił, że testów w Polsce nie zabraknie. "Tylko my, jako Ministerstwo Zdrowia, możemy rozdysponować w najbliższym czasie do polskich laboratoriów w granicach 500 tys. testów" – powiedział.

Zobacz także

RadioZET.pl/ Twitter/ MZ/ PAP