Zamknij

Trzeci etap łagodzenia obostrzeń. Premier ogłosi otwarcie salonów fryzjerskich

13.05.2020 07:28
Mateusz Morawiecki
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Trzeci etap łagodzenia obostrzeń. Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że w środę poznamy szczegółowe zasady i terminy łagodzenia kolejnych ograniczeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Trzeci etap obejmuje m.in. usługi fryzjerskie.

Trzeci etap łagodzenia obostrzeń - według zapowiedzi rządu - ma dotyczyć otwarcia zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, sklepów w galeriach handlowych z istotnymi ograniczeniami, a w gastronomii "umożliwienie działalności stacjonarnej z ograniczeniami".

Natomiast zmiany w życiu społecznym miałyby dotyczyć organizowania wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności), czy organizacji opieki nad dziećmi w klasach szkolnych 1-3 (z ustaloną max. liczbą dzieci w sali).

W trzecim etapie - tak jak było założone i tak jak zakładaliśmy - będą uwzględnione zakłady fryzjerskie. Więc w III etapie one się znajdą, ale daty określimy w środę na konferencji prasowej

- powiedział w środę Müller. Pytany, o której godzinie będzie konferencja, rzecznik rządu powiedział, że około południa, ale - jak zastrzegł - nie może jeszcze podawać konkretnej godziny ze względu na napięty kalendarz wydarzeń.

We wtorek rzecznik rządu przypomniał w TVP 1, że trzeci etap łagodzenia obostrzeń obejmuje m.in. usługi fryzjerskie i kosmetyczne. Zastrzegł jednak, że ważne jest w tych przypadkach "wypracowanie zaleceń GIS".

Zobacz także

Etapy łagodzenia obostrzeń w Polsce 

16 kwietnia premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że obecnie obowiązujące obostrzenia zostaną zdjęte, jednak nie od razu, a etapami. Według zapowiedzi szefa rządu, przebieg rozluźniania restrykcji w całym kraju będzie podzielony na cztery stadia. Pierwszt etap wprowadzono 20 kwietnia. Od tego czasu zakupy w sklepie robi w jednym czasie więcej osób, w nabożeństwach w kościołach może uczestniczyć więcej wiernych, do lasu i parku można swobodnie wchodzić w celach rekreacyjnych (w lasach bez obowiązku zasłaniania ust i nosa), a młodzież powyżej 13. roku życia może poruszać się bez opieki osoby dorosłej.

Drugi etap obowiązuje od 4 maja. Otwarte zostały wtedy galerie handlowe, sklepy meblowe i budowlane, hotele i miejsca noclegowe. Wznowiono też działalność instytucji kultury. W centrach handlowych i sklepach wielkopowierzchniowych obowiązuje jednak limit osób. Zamknięte pozostały strefy gastronomiczne i siłownie, mieszczące się w sklepach. Od 4 maja można też korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych. Zamknięte pozostały salony masażu. Z kolei od 6 maja otwarte mogą być żłobki i przedszkola.

Trzeci etap łagodzenia obostrzeń. Co się nie zmieni? 

Kancelaria premiera od początku znoszenia obostrzeń przypomina, że zasady dystansu społecznego oraz szczególnej dbałości o higienę wciąż obowiązują i to od nich zależy, jak szybko wprowadzony zostanie kolejny etap. 

Stałe pozostają więc takie zasady bezpieczeństwa, jak:

  • zachowanie 2-metrowej odległości od innych osób w przestrzeni publicznej,
  • obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych,
  • utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe,
  • ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu),
  • kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych. 

Zobacz także

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP