Zamknij

Szumowski nie wyklucza ponownych restrykcji. ”Kolejny etap może być zamrożony”

05.05.2020 23:07
Łukasz Szumowski
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Minister zdrowia ostrzegł we wtorek, że część restrykcji w Polsce może zostać przywrócona. Łukasz Szumowski nie wyklucza również zamrożenia kolejnego, trzeciego etapu znoszenia obostrzeń. 

Łukasz Szumowski we wtorek w TVN24 powiedział, że obecne stopniowe znoszenie obostrzeń to "balans pomiędzy względami ekonomicznymi a epidemicznymi".

Jeśli nie wrócimy do działalności, która ratuje gospodarkę, ilość zgonów na nowotwory, na choroby rzadkie, może być znacznie wyższa za jakiś czas. W związku z tym my musimy wyważyć ryzyko epidemiczne i ryzyko zapaści kraju

- stwierdził minister.

Szef resortu zdrowia był pytany o stwierdzenie dyrektor Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) Andrei Ammon, która przekazała, że Polska jest jednym z czterech państw UE, gdzie nie słabnie epidemia COVID-19.

Minister zapewnił, że nie niepokoją go takie dane. - Polska była jednym z krajów, gdzie bardzo późno przyszła epidemia. Poczekajmy dwa tygodnie, będziemy mogli ocenić, czy tak jak w innych krajach, w Polsce liczba chorych spada, czy nie - wskazał.

Kiedy trzeci etap znoszenia obostrzeń? 

Łukasz Szumowski wypowiedział się również o ewentualnej możliwości powrotu do wszystkich restrykcji, które były wprowadzone z powodu epidemii.

Myślę, że to jest niemożliwe, żeby wrócić do takiego dużego zamrożenia, jakie zrobiliśmy. Ale na pewno ''taśma może pójść do tyłu'', a na pewno zatrzymać się przy tym ''przewijaniu'' do przodu. Czyli kolejny etap będzie musiał być zamrożony, być może jakieś restrykcje poruszania się mogą zostać wprowadzone. W końcu celem jest doprowadzenie do takiego stanu, żebyśmy mogli w sposób możliwie bezpieczny (...) wrócić do nowej normalności

- powiedział. Minister zdrowia kolejny raz zaapelował o zlecanie i wykonywanie większej liczby testów.

Zobacz także

Trzeci etap znoszenia obostrzeń. Co zawiera? 

Trzeci etap znoszenia obostrzeń ma dotyczyć gastronomii - część zakładów mogłaby zostać otwarta stacjonarnie z ograniczeniami. Oprócz zakładów fryzjerskich, mają wówczas zostać otwarte także salony kosmetyczne.

W trzecim etapie możliwa ma być też organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności). Ruszyć ma też organizacja opieki w klasach szkolnych 1-3, ustalona ma być maksymalna liczba dzieci w salach.

RadioZET.pl/TVN24/PAP