Zamknij

Nie żyje pacjent zaszczepiony na COVID-19. To trzeci taki przypadek w Polsce

29.01.2021 07:59

Trzeci przypadek zgonu po podaniu szczepionki przeciw COVID-19. Pacjent ujęty w statystykach Ministerstwa Zdrowia zmarł na Mazowszu. W tym przypadku najprawdopodobniej nie był to zgon po wstrząsie anafilaktycznym.

szczepienie
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

O śmierci mężczyzny poinformowano w raporcie dotyczącym niepożądanych odczynów poszczepiennych. Pacjent, mieszkaniec powiatu ciechanowskiego, zmarł w środę po szczepieniu przeciw COVID-19.

Mazowsze. Mężczyzna zmarł po szczepieniu przeciw COVID-19

Według raportu Ministerstwa Zdrowia u mężczyzny po szczepieniu wystąpiły następujące objawy: "nagła duszność, saturacja 82%, ciśnienie - 120/98, tętno - 120", następnie "utrata przytomności i zatrzymanie krążenia". Pacjent był reanimowany.

Jak przekazał w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" immunolog dr Paweł Grzesiowski, w tym przypadku najprawdopodobniej nie mieliśmy do czynienia ze wstrząsem anafilaktycznym, a z tzw. zespołem kruchości. Jak wyjaśnił, chodzi tu o sytuację, kiedy pacjent ma "kruchą równowagę kardiologiczno-pulmonologiczną" i pozostaje w "terminalnych okresach chorób przewlekłych".

- Na świecie mamy już ponad 40 zaraportowanych takich zgonów, najwięcej w Norwegii, gdzie jest to szczegółowo badane. Wszystko wskazuje na to, że mężczyzna z powiatu ciechanowskiego też był takim pacjentem; miał ponad 70 lat, przebywał w domu pomocy społecznej, miał choroby przewlekłe – mówił ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Mężczyzna z powiatu ciechanowskiego to trzecia osoba w Polsce, która zmarła po zaszczepieniu się przeciw COVID-19. Pierwszą był mieszkaniec DPS-u w Ostrowinie (woj. dolnośląskie), a drugą kobieta z Krakowa, która po szczepionce doznała udaru.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/gov.pl/"Gazeta Wyborcza"