Zamknij

Trzecia fala COVID-19 zbliża się wielkimi krokami. Wirusolog ostrzega

17.02.2021 09:53

Ministerstwo Zdrowia coraz głośniej alarmuje, że sytuacja epidemiczna w Polsce zaczyna robić się niepokojąca. Szef MZ Adam Niedzielski mówił już o odwróceniu pozytywnego trendu, prof. Andrzej Horban podkreślał w Radiu ZET, że "jesteśmy na najlepszej drodze do trzeciej fali". Wszystko wskazuje na to, że zbliża się ona wielkimi krokami - mówi nam wirusolog prof. Małgorzata Polz-Dacewicz.

COVID-19, sytuacja w szpitalach
fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER

Trzecia fala epidemii COVID-19 puka do naszych drzwi. Słowacja zamknęła swoje przejścia z Polską, Litwa od środy wprowadza wzmożone kontrole graniczne, z kolei niemieckie landy zastanawiają się, czy nie ograniczyć podróży podczas Wielkanocy. 

Scenariusz, jaki przewidują epidemiolodzy, nie jest optymistyczny. Przybywa nowych zakażeń, wolniej zwalniają się szpitalne łóżka. Według ekspertów kluczowa będzie końcówka lutego i początek marca. - Wszystko wskazuje na to, że trzecia fala zbliża się wielkimi krokami - mówi prof. Małgorzata Polz-Dacewicz, kierownik Zakładu Wirusologii z Laboratorium SARS Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - Jest mało prawdopodobne, żeby wszędzie dookoła Polski była tak wysoka liczba zakażeń, a u nas nie - dodaje.

Jeżeli koronawirus będzie się szybciej rozprzestrzeniać za sprawą brytyjskiej mutacji, wtedy rząd nie wyklucza powrotu do obostrzeń. Bierze pod uwagę m.in. regionalne wprowadzenie większych restrykcji.

loader

Posłuchaj podcastu

Radio ZET