Zamknij

Morawiecki: trzeba się przygotować na być może trzecią, czwartą falę epidemii

21.10.2020 21:49
Mateusz Morawiecki
fot. JACEK DOMINSKI /REPORTER

Trzeba się przygotować na być może trzecią falę, czwartą falę epidemii koronawirusa - powiedział w środę w Polsat News premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że jak tylko szczepionka powstanie, to będzie także dostępna dla Polski.

Czerwona strefa będzie obowiązywać na terenie całej Polski - powiedział Mateusz Morawiecki. Ma to nastąpić od soboty. Premier był pytany, jak długo polska gospodarka jest w stanie wytrzymać funkcjonowanie w ramach obostrzeń wprowadzonych przez rząd w strefie czerwonej.

"Na razie zakładamy następujący scenariusz: trzeba się przygotować na być może trzecią falę, czwartą falę. Kiedy będzie szczepionka? Tego nie wiemy. Drugi, może trzeci kwartał przyszłego roku" - powiedział Morawiecki.

Cała Polska czerwoną strefą. Morawiecki: trzeba się przygotować na być może trzecią falę, czwartą falę

Jak zaznaczył, że Polska jest wśród tych państw UE, które "wpłaciły odpowiednią kwotę i niejako zapisały się do kolejki państw, które będą mogły otrzymać równocześnie szczepionkę, jak tylko ona powstanie". "Więc jak tylko szczepionka będzie, to będzie także dostępna dla Polski" - zapewnił szef rządu.

Zobacz także

"Jeżeli okaże się, że w ciągu kilku tygodni, trzech, czterech następuje opanowanie epidemii (...) (że mamy do czynienia) z wypłaszczeniem tej fali i także przesunięciem tej fali, które spowoduje, że nauczymy się ponownie żyć w reżimie sanitarnym, to być może wszystkie branże będą mogły z powrotem funkcjonować, ale z pewnymi ograniczeniami" - powiedział szef rządu.

Zobacz także

Pytany, czy zasadne są obawy, że mimo braku formalnego lockdownu sytuacja epidemiczna spowoduje, że będziemy mieli do czynienia z pełzającym lockdownem, wyraził "głęboką nadzieję, że do niego nie dojdzie; że będziemy potrafili opanować epidemię przy jednocześnie funkcjonującej gospodarce".

RadioZET.pl/ Polsat News/ PAP