Zamknij

Kiedy koniec pandemii? Dr Grzesiowski: "2021 rok z wielkimi ograniczeniami"

03.12.2020 08:52
Koronawirus
fot. Shutterstock

Trzecia fala koronawirusa, a w naszym przypadku druga, może nastąpić na wiosnę 2021 roku - ostrzega w rozmowie z Beatą Lubecką ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z Covid-19 Paweł Grzesiowski.

Dr Paweł Grzesiowski zapytany przez Beatę Lubecką, kiedy wreszcie skończy się pandemia koronawirusa i wrócimy do normalności powiedział, że 2021 rok musimy planować ''z wielkimi ograniczeniami''. – Trzecia fala, a w naszym przypadku druga, może nastąpić na wiosnę, kiedy ograniczenia wprowadzone przy tej fali zostaną zawieszone – stwierdził lekarz.

W jego ocenie rok 2021 będzie nienormalny. – Jeśli ktoś z państwa planuje swoje życie, zastanawiając się, co będzie za 3, za 5, za 10 miesięcy, to musi sobie rok 2021 zanotować w kalendarzu jako rok nienormalny. Nawet jeśli rozpoczniemy szczepienia w lutym, to one będą trwać co najmniej rok – podkreślił Grzesiowski. 

Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z Covid-19 pytany, czy wygrywamy z epidemią odpowiedział, że w tej chwili wirus lekko się wycofał. – Absolutnie nie można mówić o zwycięstwie. Widzimy na statystykach, że mamy wciąż ponad 20 tys. pacjentów w szpitalach i szpitale cały czas przyjmują nowych – dodał.

Zobacz także

Według Grzesiowskiego dzisiejsze zgony odpowiadają najwyższym liczbom zachorowań, które mieliśmy na początku listopada. – Nie wolno patrzeć na liczbę zakażeń i zgonów z tego samego dnia. Zgony odpowiadają liczbie zachorowań sprzed 2-3 tygodni. Jeżeli dochodzi już do zgonu, to najczęściej organizm poddaje się po ok. 2-3 tygodniach – wyjaśnił.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl

C