Zamknij

Rząd zakłada najgorsze scenariusze. ”Być może grozi nam 3 fala koronawirusa”

21.10.2020 12:13

Mateusz Morawiecki w trakcie wystąpienia w Sejmie ostrzegł, że ''być może grozi nam też trzecia fala epidemii koronawirusa''. - Jesteśmy zależni od tego, czy wynalezione zostanie lekarstwo lub szczepionka na koronawirusa - powiedział premier. Rząd zakłada najgorsze scenariusze. 

Mateusz Morawiecki
fot. Jakub Kaminski/East News

Mateusz Morawiecki przedstawił w Sejmie informację na temat stanu przygotowania państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i wywoływanej nim choroby Covid-19, a także wirusa grypy w czasie pandemii koronawirusa.

Premier wśród najważniejszych zasad walki z epidemią koronawirusa wymienił utrzymywanie dystansu społecznego, noszenie maseczek i wentylowanie pomieszczeń. Ocenił, że na tle innych dużych krajów europejskich strategia polskiego rządu okazuje się "skuteczna" i - jak dodał - ta strategia będzie utrzymana.

– Mamy do czynienia dzisiaj z bardzo groźnym zjawiskiem - z drugą falą, i trzeba powiedzieć to tutaj również, że być może grozi nam trzecia fala, ponieważ zależni jesteśmy od tego, czy wynalezione zostanie lekarstwo bądź szczepionka na COVID-19 – powiedział szef rządu.

Zobacz także

Morawiecki dodał, że rząd zakłada najgorsze scenariusze. – Dlatego będziemy tworzyć taki system szpitalnej dostępności łóżek dla (chorych na) Covid-19, żeby nie spotkało nas to, co spotkało Europę Zachodnią – powiedział premier. Dodał, że chodzi o uniknięcie decyzji o nieleczeniu pacjentów powyżej pewnego wieku.

Koronawirus w Polsce. Nowy rekord zakażeń: ponad 10 tys. przypadków

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę 21 października o kolejnych 10 tys. 40 przypadkach zakażenia koronawirusem. To najwięcej od początku trwania pandemii. Zmarło też 130 kolejnych osób. Tym samym łączna liczba potwierdzonych zakażeń w Polsce wyniosła 202 tys. 579 osób, z czego 3 tys. 851 zmarło

Rzecznik resortu zdrowia podczas konferencji prasowej ostrzegał, że jeżeli nie będziemy odpowiedzialni i nie ograniczymy naszych kontaktów do minimum, to w niedługim czasie będziemy mieć 15-20 tys. nowych zakażeń koronawirusem dziennie. Zaapelował po raz kolejny o odpowiedzialność.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP