Zamknij

USA: Co 2 minuty umiera chory na Covid-19. "Może umrzeć 100-240 tys. ludzi"

Bartłomiej Chudy
01.04.2020 08:08
Nowy Jork koronawirus
fot. Wojciech KUBIK/East News

W USA co dwie minuty umiera chory na Covid-19 – podaje Reuters. Dobowa liczba zgonów wskutek pandemii koronawirusa przekroczyła w tym kraju 700 osób. Dramat trwa w Nowym Jorku, do którego władze sprowadzają personel medyczny z całego państwa.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Na koronawirusa zmarło w USA już ponad 3,7 tysiąca ludzi. Blisko połowa przypadków dotyczy krajowego ogniska patogenu – stanu Nowy Jork. W Stanach zakaziło się już ponad 140 tys. ludzi. A to nie koniec pesymistycznych prognoz.

Zobacz także

Władze zakładają, że w najlepszym wariancie może umrzeć od od 100 tys. do nawet 240 tys. tys. obywateli USA. Szczyt epidemii ma przypaść w okolicach Świąt Wielkanocnych.

Najbliższe dwa tygodnie będą pełne bólu

 - ocenił na konferencji prasowej prezydent USA.

Zaapelował do Amerykanów o przestrzeganie rządowych wytycznych, mających na celu zwalczenie koronawirusa. Ameryka daje 30 dni na spowolnienie rozwoju wirusa – począwszy od zostawania w domu, po monitorowanie stanu zdrowia.

Zobacz także

Najgorzej jest w Nowym Jorku. Ściągają medyków z całego kraju

Ogniskiem epidemii w USA jest stan Nowy Jork. Przeciążona dotychczasowymi przypadkami służba zdrowia nie daje już rady. Władze zadecydowały o wysłaniu ponad 500 ratowników medycznych i 2000 pielęgniarek z całych Stanów Zjednoczonych do regionu.

- Miasto zasili także 250 karetek pogotowia - poinformował we wtorek burmistrz Nowego Jorku, Bill de Blasio.

Zobacz także

Miejski wydział zdrowia podał, że liczba ofiar Sars-CoV-2 wyniosła do wtorku 1096. Nowym koronawirusem zakaziło się ponad 41 tysięcy mieszkańców. Gwałtowne wzrosty odnotowano w dzielnicy Queens. Na szpital zostanie przekształcony kompleks stadionów USTA Billie Jean King National Tennis Center.

Wkrótce znajdzie się tu 350 łóżek szpitalnych w celu ochrony życia nowojorczyków – zapowiadał de Blasio.

usa korona
fot. screen New York Times

RadioZET.pl/PAP/NYT