Zamknij

Zakażona koronawirusem i w śpiączce urodziła dziecko. Dziewczynka jest zdrowa

Magdalena Kulej
16.04.2020 13:06
USA. Chora na Covid-19 w śpiączce urodziła dziecko. Dziewczynka jest zdrowa
fot. Instagram/angela_primo

Chora na COVID-19 27-latka wybudziła się ze śpiączki i dowiedziała się, że została mamą. Jej córka miała już 5 dni i była całkowicie zdrowa. Testy nie wykazały u niej zakażenia koronawirusem.

Angela Primachenko z Vancouver w stanie Waszyngton była w 34 tygodniu ciąży, kiedy testy potwierdziły u niej obecność SARS-CoV-2. 27-latka pod koniec marca trafiła na oddział intensywnej terapii, jej stan zaczął się pogarszać, a lekarze wprowadzili ją w stan śpiączki farmakologicznej.

W śpiączce była przez 10 dni. W tym czasie na świat przyszła jej córka.

Obudziłam się i nie miałam już ciążowego brzucha. To było coś niesamowitego. […] Próbowałam zrozumieć to, co wydarzyło się przez 10 dni

- mówiła w rozmowie z dziennikarzami. Młoda mama opuszczając OIOM dostała od personelu medycznego owacje na stojąco.

Dziewczynka urodziła się zdrowa. Nie stwierdzono u niej zakażenia koronawirusem. Przez kilka dni nie mogła jednak poznać swojej mamy, bo ta wciąż mogła być chora na COVID-19.

Dopiero 15 kwietnia, gdy testy na obecność koronawirusa dały wynik negatywny, Angela mogła po raz pierwszy przytulić swoje nowo narodzone dziecko. 

Sytuacja epidemiczna w USA nie jest dobra. Najnowsze dane Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore wykazują, że w ciągu minionych 24 godzin na Covid-19 zmarło 2569 Amerykanów. To najwyższa odnotowana dotychczas dobowa liczba zgonów. Jeśli chodzi o zakażenia - na ponad 2 miliony przypadków na świecie, na USA przypada ponad 635 tys.

Zobacz także

Koronawirus a ciąża

RadioZET.pl/CNN/Today show