Zamknij

USA straciły kontrolę nad epidemią? Co dzień zakaża się średnie miasto

Bartłomiej Chudy
12.07.2020 08:17
Donald Trump koronawirus w USA
fot. PAP/EPA/CHRIS KLEPONIS / POOL

W Stanach Zjednoczonych odnotowano w ciągu ostatniej doby ponad 66, 5 tysiąca nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To niechlubny rekord kraju i całego świata – USA są najmocniej dotknięte epidemią. Na korzystanie z maseczki ochronnej zdecydował się prezydent Donald Trump, do tej pory unikający środków ostrożności w związku z epidemią.

Koronawirus w USA. Już piątą dobę z rzędu liczba nowo wykrytych zakażeń przekracza 60 tysięcy. Niepokojący trend uwidacznia się w całościowych statystykach – w Stanach Zjednoczonych potwierdzono już ponad 3,2 miliona zakażeń, na Covid-19 zmarło ponad 134 tysiące ludzi.

Eksperci obawiają się, że w nadchodzących dniach wzrosty zakażeń na poziomie dziesiątek tysięcy dziennie przyczynią się do gwałtownego wzrostu w dziennych bilansach zgonów. Wielu komentatorów uważa, że epidemia wymknęła się spod kontroli w kilku stanach.

Koronawirus w USA. Ponad 60 tys. zakażeń dzień po dniu

Jako kraj, porównując się z innymi, nie uważam, że wypadamy dobrze

- ocenił Anthony Fauci, główny specjalista ds. chorób zakaźnych w rządzie USA w wywiadzie dla portalu FiveThirtyEight.

Najgorsze statystyki zakażeń odnotowywane są obecnie na Florydzie, w Arizonie, Kalifornii oraz w Teksasie.

Zobacz także

Sytuacja wpłynęła nawet na podejście do epidemii Donalda Trumpa, który do tej pory bagatelizował, a momentami wręcz ignorował zagrożenie. W sobotę po raz pierwszy prezydent nosił maskę podczas wizyty w szpitalu wojskowym w pobliżu Waszyngtonu.

Dwie trzecie Amerykanów, jak podaje sondaż ABC, krytycznie ocenia politykę Trumpa w sprawie pandemii. Przyczynia się ona do spadków w sondażach przed jesiennymi wyborami prezydenckimi – jego rywal z obozu demokratów Joe Biden ma ok. dziewięć punktów przewagi.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP