Zamknij

USA. Zamknięto ośrodek masowych szczepień. "Niepożądane reakcje" u 11 osób

PAP
09.04.2021 12:42
Szczepionka Johnson and Johnson
fot. Michael M. Santiago/Geety AFP/East News

W amerykańskim stanie Kolorado zamknięty został tymczasowo ośrodek masowych szczepień przeciwko koronawirusowi. Decyzję podjęto, gdy kilkanaście osób doznało skutków ubocznych po dawce szczepionki firmy Johnson&Johnson.

Jak powiadomiła największa w regionie sieć opieki zdrowotnej Centura Health (zatrudniająca 21 tys. osób), u 11 osób wystąpiły po otrzymaniu jednodawkowej szczepionki Johnson&Johnson „niepożądane reakcje”. Były to głównie nudności i zawroty głowy. Placówka wydała oświadczenie dotyczące sytuacji ze środy. 

Było to zgodne z naszymi procedurami i troską o zachowanie dużej ostrożności. Podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu działalności na pozostałą część dnia w konsultacji z władzami stanu

oświadczenie Centura Health

Według dziennika „USA Today”, powołującego się na stanowy wydział zdrowia dwóch pacjentów, zostało przetransportowanych do szpitala na obserwację. Pozostałym dziewięciu osobom ratownicy medyczni podawali sok i wodę. W ośrodku zlokalizowanym w Commerce City położonym niedaleko od Denver, dawkę preparatu Johnson&Johnson otrzymało łącznie ponad 1700 osób. Problem dotknął mniej niż 1 proc. szczepionych.

Zgodnie z informacją Centura Health 640 pacjentów, którzy nie mogli otrzymać szczepionki z powodu wstrzymania akcji, zostało automatycznie przesuniętych na niedzielę. Władze stanowe Kolorado zapowiedziały, że kolejnym osobom zostanie w niedzielę podana szczepionka Pfizer, wymagająca dwóch dawek.

- Rozumiemy, że doniesienia o przewiezieniu ludzi do szpitala mogą być niepokojące. Z tego, co wiemy, skutków ubocznych można się (w niektórych przypadkach) spodziewać – tłumaczył Scott Bookman ze stanowego departamentu zdrowia publicznego i środowiska. 

RadioZET.pl/PAP