Zamknij

WHO: Niepokojące tempo transmisji koronawirusa. Wymieniany sąsiad Polski

16.09.2020 21:35
WHO, koronawirus przyspiesza
fot. FABRICE COFFRINI/AFP/East News

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje: pandemia koronawirusa rozprzestrzenia się w niepokojącym tempie w niektórych częściach półkuli północnej naszej planety. I to mimo tego, że jeszcze nie nastąpił tzw. „sezon grypowy”. W gronie krajów z alarmującym trendem epidemiolog WHO wymieniła m. in. Ukrainę. 

Koronawirus w wybranych krajach rozwija się w zastraszająco szybkim tempie. - Zaczynamy dostrzegać niepokojące trendy – oznajmiła dziś podczas transmisji internetowej w mediach społecznościowych Maria Van Kerkhove, epidemiolog WHO.

Uzasadniając powoływała się na raporty nowych zakażeń w krajów na północnej półkuli. W gronie państw z sytuacją alarmową wymieniła sąsiada Polski.

WHO: Pandemia koronawirusa przyspiesza w kilku krajach. Wymieniana Ukraina

- Obserwujemy wzrost liczby hospitalizacji na oddziałach intensywnej terapii, szczególnie w Hiszpanii, Francji, Czarnogórze, na Ukrainie i w niektórych stanach USA. To niepokojące, ponieważ nie nadszedł jeszcze sezon grypowy - dodała epidemiolożka WHO.

Zobacz także

Van Kerkhove podkreśliła również w sesji pytań i odpowiedzi, że w kilku krajach odnotowano zauważalny wzrost hospitalizacji u zakażonych koronawirusem w wieku 15-49 lat. Doktor Mike Ryan, ekspert WHO ds. sytuacji kryzysowych, doradził szczepienie przeciw grypie osobom z grup szczególnie narażonych na zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Światowy bilans pandemii koronawirusa to obecnie ponad 29,6 mln zakażonych, najwięcej w USA, Indiach i Brazylii. Zmarło ok. 936 tys. osób.

RadioZET.pl/PAP