Zamknij

18-latka z SARS-CoV-2 przyszła do szkoły. Dzień wcześniej zakończyła kwarantanne

04.09.2020 15:39
Szkołą
fot. Shutterstock

Wągrowiec (woj. wielkopolskie). Uczennica Zespołu Szkół nr 1 przyszła w piątek pierwszy raz do szkoły w tym roku szkolnym. 18-latka jest zakażona koronawirusem. Sanepid poinformował, że nie doszło do błędu. Ta sytuacja wynikała po zmianach przepisów o kwarantannie. 

18-latka pierwszy raz w w szkole w tym roku szkolnym pojawiła się w piątek. Wcześniej razem z rodziną przebywała na kwarantannie. Oficjalnie zakończono ją w czwartek. Sanepid poinformował, że uczennica jest zdrowa. Wcześniej miała wykonany test na SARS-CoV-2. Okazało się, że był on pozytywny. 

Wągrowiec. 18-latka z koronawirusem pojawiła się w szkole

18-letnia uczennica zakończyła w czwartek kwarantannę, na której przebywała razem z rodziną. W związku z tym dzień później dziewczyna pojawiła się w szkole.

Zobacz także

Wtedy zadzwonili do niej pracownicy sanepidu z informacją, że jest zarażona koronawirusem. "Nastolatka nie jest uczennicą naszej szkoły, ale uczestniczy w prowadzonym przez nas kursie dokształcającym młodocianych pracowników. Poinformowała nas, że od jakiegoś czasu przebywała wraz z rodziną na kwarantannie, która zakończyła się wczoraj. W piątek przyszła do szkoły po raz pierwszy i po jakiejś godzinie została poinformowana, że wynik jej testu na obecność koronawirusa jest pozytywny. Dziewczyna nie miała żadnych objawów” - powiedział dyrektor Zespołu Szkół numer 1 w Wągrowcu Zbigniew Smoliński.

Nie wiemy, jak do tego doszło, czy to jakiś błąd ludzki, czy zamieszanie – trudno to zrozumieć. Trudno zrozumieć, dlaczego przed wynikami badań podjęto decyzję o zakończeniu kwarantanny – te testy przecież w jakimś celu są robione. Najbardziej w tej sytuacji szkoda jednak tej dziewczyny, bo ona nie jest winna tej sytuacji

- dodał dyrektor placówki. 

Zobacz także

Smoliński przekazał, że dziewczyna uczestniczyła w zajęciach odbywających się na auli. Znajduje się w niej około 200 miejsc. Jednak w piątek było 24 uczniów - z różnych części regionu oraz jeden nauczyciel. Lista uczniów została przekazana do sanepidu, który podejmie decyzje o dalszym postępowaniu. Pozostali uczniowie zostali odesłani do domów. 

Sanepid wyjaśnia sprawę 

Agnieszka Borkowska z powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Wągrowcu wyjaśniła, że zaistniała sytuacja nie ma związku z „błędem ludzkim”, ale wynika ze zmiany przepisów o kwarantannie. Weszły one w życie w środę, 2 września.

Zobacz także

Według nowych przepisów czas kwarantanny wynosi 10, a nie 14 dni. Zasady zwalniania z izolacji wiążą się ze stanem klinicznym pacjenta. Nowe wytyczne przewidują także, że lekarz może zwolnić z izolacji osobę z objawami klinicznymi COVID-19 po 3 dniach bez gorączki oraz objawów ze strony układu oddechowego, jednak nie wcześniej niż 13 dni od dnia wystąpienia u niej objawów. Osobę, u której objawy nie wystąpiły wypisać można po 10 dniach od zdiagnozowania u niej zakażenia.

Nastolatka miała wykonany test na SARS-CoV-2 w środę, 2 września. Dzień później "automatycznie" zakończyła się jej kwarantanna po wejściu w życie nowych przepisów. Wyniki testu sanepid otrzymał dopiero w piątek, 4 września. 

RadioZET.pl/oknonawegrowiec.pl/PAP