Zamknij

Nowe ognisko koronawirusa w szkole. 15 zakażonych, 500 osób na kwarantannie

Magdalena Barszczak
21.09.2020 14:30
koronawirus w szkole
fot. Piotr Molecki/East News (zdjęcie ilustracyjne)

Koronawirus w Kujawsko-Pomorskiem. 15 osób jest zakażonych SARS-CoV-2 z ogniska w szkole podstawowej w Wąpielsku. To 10 nauczycieli i 5 osób z kontaktu. Problem dotyczy czterech szkół w gminie, ponieważ nauczyciele pracowali w kilku placówkach.

Koronawirus nie odpuszcza. W weekend odnotowano rekord zakażeń. Wiele zachorowań ma swoje źródło w szkołach. Taka sytuacja ma miejsce w Kujawsko-Pomorskiem. Zakażonych jest 15 osób z ogniska w podstawówce w Wąpielsku, a 500 osób trafiło na kwarantannę - poinformował rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól.

Zobacz także

Wąpielsk. Nauczyciele zakażeni koronawirusem. 500 osób na kwarantannie

Problem dotyczy czterech szkół w gminie, gdyż pedagodzy pracowali w kilku placówkach. "Wprowadzono naukę zdalną do 27 września, ale ten termin będzie najprawdopodobniej przedłużony" – podał rzecznik wojewody. Sytuacja wpływa także na działanie szkół w Półwiesku Małym, Długiem i w Radzikach Dużych, gdzie także uczyli zakażeni nauczyciele.

Kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik powiedział, że w Wąpielsku nauczanie zdalne wprowadzone zostało już w ubiegłym tygodniu – podobnie jak w szkole w Półwiesku Małym. "Mam informacje o ustnej zgodzie przekazanej przez powiatowy sanepid dla nauczania zdalnego do 27 września w kolejnej szkole – w Długiem. Szkoła w Radzikach Dużych także ubiega się o taką zgodę sanepidu" – powiedział Gralik.

Dodał, że władze samorządowe i dyrektorzy szkół muszą przestrzegać przepisów, które to właśnie sanepid wskazują jako instytucję mającą decydujące zdanie w sprawie przechodzenia na inne niż klasyczny model nauczania w szkole w związku ze zmieniającą się sytuacją epidemiczną.

Zaapelował o to, żeby w komunikacji – także przez media społecznościowe – wykazywać się dużą rozwagą, gdyż rodzice także muszą mieć pewność co do tego, czy decyzja o przejściu na tryb zdalny nauczania została już uzgodniona z sanepidem, czy też nie. Wszystkie cztery placówki w gminie Wąpielsk podlegają rypińskiemu sanepidowi.

Pytany o to, w ilu szkołach w regionie są obecnie inne formy nauczania niż tradycyjna, podał, że w 12 placówkach z 2,3 tys. szkół.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP