Zamknij

Kilkanaście ognisk koronawirusa w regionie. Wśród nich klasztor i przedszkola

07.12.2020 12:53
Ogniska koronawirusa
fot. Klasztor sióstr Katarzynek w Braniewie/Google Street View

Kilkanaście ognik koronawirusa zanotowano w woj. warmińsko-mazurskim w ostatni weekend. To m.in. klasztor sióstr Katarzynek w Braniewie, dwa przedszkola w Działdowie, ZOL w Gołdapi oraz kilka DPS-ów – poinformował  wojewódzki inspektor sanitarny w Olsztynie Janusz Dzisko.

Koronawirus w woj. warmińsko-mazurskim. Od piątku do niedzieli zanotowano w tym regionie 1670 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a w poniedziałek 217 kolejnych. W weekend zmarły 33 osoby, a w poniedziałek zanotowano kolejne 4 zgony.

- Bardzo niepokoi nas wysoki współczynnik zachorowań na 10 tys. mieszkańców, bo wynosi on 1,53 – powiedział wojewódzki inspektor sanitarny Janusz Dzisko i dodał, że mieszkańcy regionu powinni bezwzględnie przestrzegać zasad sanitarnych: nosić maseczki, myć i dezynfekować ręce, unikać skupisk ludzkich i zachowywać dystans społeczny.

Warmińsko-mazurskie. Koronawirus w klasztorze, przedszkolach i DPS-ach

- Przez długi czas woj. warmińsko-mazurskie było w ogonie statystyk pandemicznych w kraju, obecnie zmieniło się to diametralnie. Mamy do czynienia z tzw. epidemią wyrównawczą. W innych regionach przechorowało już sporo osób, teraz, z opóźnieniem, w warmińsko-mazurskim notujemy wysokie liczby zakażeń– stwierdził w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Mimo że notowane liczby zakażeń są wysokie, w ocenie Dziski realnie zakażonych jest dużo więcej osób. - Nie wszyscy chcą się badać – przyznał Dzisko.

W miniony weekend służby sanitarne wykryły nowe ogniska m.in. w Zgromadzeniu Sióstr św. Katarzyny w Braniewie (10 osób), w Zakładzie Leczniczo-Opiekuńczym w Gołdapi (16 osób), w dwóch przedszkolach w Działdowie, w MPEC w Olsztynie i w kilkunastu DPS-ach, m.in. w Elblągu, Orzyszu, Gołdapi, Iławie i w Bisztynku.

Zobacz także

- Zwykle w DPS-ach notujemy kilka przypadków, a nawet jeden, ale gdy zaczynamy wymazy, okazuje się, że zakażonych jest znacznie więcej – powiedział Dzisko. Obecnie w woj. warmińsko-mazurskim zakażone są 4423 osoby.

Przypomnijmy, że w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszy raport, z którego wynika, że zanotowano 4423 przypadki zakażenia koronawirusem. Poinformowano także o śmierci 92 osób. To najniższe liczby od wielu tygodni. 

RadioZET.pl/PAP