Zamknij

Warszawa. Koronawirus w parafii na Wrzecionie. Zakażony proboszcz

17.08.2020 15:30
Koronawirus w parafii w Warszawie
fot. Google Street View

Proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Wrzecionie zakażony Covid-19 został hospitalizowany. Kwarantanną objęto pięć osób z parafii. Sanepid szuka wiernych, którzy 9 sierpnia mieli kontakt z proboszczem - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Wrzecionie wydała komunikat, w którym poinformowano o hospitalizacji ks. proboszcza i kwarantannie wikariusza, kleryka i pracujących w parafii trzech sióstr zakonnych.

Nikt spośród wyżej wymienionych nie wykazuje jakichkolwiek objawów choroby. Pozostali księża posługujący obecnie w naszej parafii nie mieli bezpośredniego kontaktu z ks. Proboszczem, więc mogą bezpiecznie odprawiać msze święte, udzielać komunii świętej i spowiadać

- czytamy w komunikacie, w którym zaznaczono również, że osoby objęte kwarantanną "nie wykazują jakichkolwiek objawów choroby". 

Zobacz także

Obok zachęty do modlitwy w intencji proboszcza i przebywających na kwarantannie, w komunikacie parafii na Wrzecionie znalazła się prośba "o dalsze przestrzeganie zaleceń sanitarnych tj. noszenie maseczek podczas nabożeństw lub zachowanie bezpiecznego dystansu społecznego oraz dezynfekcję rąk".

Koronawirus w parafii w Warszawie. Sanepid szuka wiernych

W związku ze zdiagnozowaniem koronawirusa u proboszcza komunikat wydała także Państwowa Powiatowa Inspekcja Sanitarna w Warszawie. Prosi w nim, "aby osoby, które w dniu 9 sierpnia br. (niedziela) podczas mszy o 7 i 8.30 spowiadały się u ks. proboszcza oraz osoby, które z rąk ks. proboszcza przyjęły komunie świętą na mszy o 11.30 oraz osoby, które w dniu 10 sierpnia (poniedziałek) załatwiały sprawy w kancelarii parafialnej, o pilny kontakt z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Lipsku, który prowadzi sprawę – telefonicznie pod nr. 507-079-464 lub w godzinach od 7.30 do 15 pod numerem 483780087, 483780244 lub mailowo: lipsko@psse.waw.pl – celem objęcia tych osób stosownym nadzorem epidemiologicznym".

Zobacz także

Komunikat Sanepidu opublikowano na stronie internetowej parafii. Do odwołania pozostaje także zamknięty kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia na Stegnach w Warszawie oraz dom zakonny księży marianów, którzy zostali objęci kwarantanną.

Otwarte pozostaje sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii na Mariankach, ale kwarantanną został objęty dom zakonny ojców marianów

- poinformowało w poniedziałek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej. Przełożony o. Jan Rokosz MIC oświadczył, że "dla bezpieczeństwa kościół sanktuaryjny został zdezynfekowany i decyzją Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie zostaje zamknięty pod warunkiem, że msze święte będą odprawianie przez księży gości spoza domu zakonnego na Mariankach".

Zobacz także

Ministerstwo Zdrowia podało w poniedziałek, że na COVID-19 zmarło kolejnych osiem osób, w tym mężczyzna w wieku 29 lat. Potwierdziło także 595 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej (150) w woj. mazowieckim. Aktualny bilans koronawirusa w Polsce to 57 279 przypadków zakażenia, 1 885 ofiar śmiertelnych oraz 39 359 ozdrowieńców. 

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP/parafia-wrzeciono.pl