Zamknij

Co z weselami w 2020 r.? Minister Szumowski rozwiewa wątpliwości

14.05.2020 12:53
Co z weselami w 2020 r.? Minister Szumowski rozwiewa wątpliwości
fot. MIGUEL MEDINA/AFP/East News

Wesela 2020 trzeba będzie przełożyć na przyszły rok? Po zdjęciu przez rząd kolejnych obostrzeń - m.in. uruchomieniu działalności branży gastronomicznej 18 maja - pojawia się coraz więcej pytań dotyczących organizacji imprez weselnych. Na ten temat wypowiedział się minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Wesela w 2020 roku odbędą się? To pytanie zadajemy sobie coraz częściej. Z powodu pandemii koronawirusa zakazano organizowania zgromadzeń, jednak rząd krok po kroku zdejmuje kolejne obostrzenia. 18 maja - czyli w najbliższy poniedziałek - możemy już pójść na wizytę do kosmetyczki lub do fryzjera, a także do restauracji. Co w takim z razie z branżą weselną? Pytają o to przede wszystkim organizatorzy oraz pary, które zarezerwowały i opłaciły sale weselne ze znacznym wyprzedzeniem.

Pozwólmy ruszyć sektorowi gastronomicznemu zanim będziemy mówić, że będzie można zrobić duże imprezy jakimi są wesela, duże spotkania integracyjne czy inne wydarzenia w lokalach, które z natury swojej nie są możliwe w tym reżimie dystansowania się

- powiedział w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Podczas konferencji prasowej, na której ogłoszono zniesienie części obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa, minister zdrowia został zapytany o możliwość organizacji uroczystości rodzinnych np. wesel.

W tej chwili zaczynamy uruchamiać sektor gastronomiczny. To jest dopiero zapowiedź tego, że on zaczyna funkcjonować, z reżimem sanitarnym, z dystansem między osobami, z wymogami sanitarnymi

- stwierdził.

Zobacz także

Szumowski zaapelował, aby dać sobie trochę czasu.

Zobacz także

Zobaczmy jak to funkcjonuje, jak wygląda sytuacja jak ruszy sektor gastronomiczny - wtedy będziemy analizowali i komunikowali te większe wydarzenia, większe imprezy, jakimi są wesela

- podkreślił.

Branża weselna apeluje do rządu

Odmroźcie imprezy ślubne i wesela. Tracimy miliony złotych - apeluje do rządu branża weselna. Organizatorzy wesel chcą by rząd w końcu zadeklarował, kiedy i na jakich zasadach będzie można zorganizować większe wesele czy ślub.

Zobacz także

Tracą pieniądze nie tylko domy weselne, ale muzycy, restauracje, fryzjerzy, florystki oraz firmy, zajmujące się profesjonalną organizacją ślubów.

Tracą przyszli małżonkowie

- mówiła Radiu ZET Anna Grzegórska ze Stowarzyszenia Branży Ślubnej.

Żyjemy w chaosie. Nikt nic nie wie. Jest już połowa maja i pary wciąż się zastanawiają, czy ich czerwcowe, sierpniowe a nawet wrześniowe wesele będą mogły się odbyć

- dodawała. Jak zaznaczyła, z powodu pandemii koronawirusa i wprowadzonych obostrzeń straciła blisko 95 procent klientów.

Zobacz także

Wartość rynku ślubnego w Polsce przekracza 7 miliardów złotych rocznie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/RadioZET/PAP