Zamknij

Wiceszef MZ: lek na koronawirusa być może już jesienią

23.04.2020 21:01
Wiceszef MZ: lek na koronawirusa być może już jesienią
fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK

Toczą się prace, również w Polsce, nad lekiem opartym na osoczu osób, które przebyły koronawirusa. Wydaje się, że jest szansa, żeby na jesieni taki lek został wprowadzony do użytku - powiedział wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

O pracach nad lekiem na koronawirusa Sławomir Gadomski mówił w czwartek wieczorem w TVP Info. Jak podkreślał, prace nad przetaczaniem osocza osób, które wyzdrowiały z choroby COVID-19 osobom chorującym, są na razie "eksperymentem medycznym", a nie „cudownym lekiem”.

Toczą się prace, również w Polsce, […] wydaje się, że jest szansa, żeby na jesieni taki lek został opatentowany, wprowadzony do użytku

- powiedział Gadomski. - Rozpoczęliśmy już w ubiegłym tygodniu pobór tego osocza. Staramy się dotrzeć do tych osób, które wyzdrowiały, dlatego za chwilę ruszamy z kampanią społeczną, zachęcającą ozdrowieńców do oddawania osocza - dodał wiceminister.

Niestety spośród ok. 1,5 tys. osób, które do tej pory wyzdrowiały z COVID-19, tylko około 5-8 proc., będzie mogło zostać dawcą. - Ale dzięki temu być może niedługo)podamy je już pierwszym przypadkom chorych – dodał Gadomski.

Zobacz także

Osocze ozdrowieńców lekiem na koronawirusa?

Niektórzy pacjenci, którzy przeszli chorobę i zostali wyleczeni, wytwarzają we krwi przeciwciała przeciwko wywołującemu ją koronawirusowi SARS-CoV-2. Na całym świecie, w Europie, Chinach i USA prowadzone są próby polegające na pobraniu z krwi osocza ozdrowieńców wraz z tymi przeciwciałami - i podawaniu go pacjentom walczącym z chorobą. W niektórych próbach uzyskano zachęcające efekty terapii, wciąż nie ma jednak dowodów, w jakim stopniu ta terapia jest skuteczna.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/TVP Info