,

W. Brytania: Ponad 20 tys. ofiar koronawirusa. Bez zmarłych w domach opieki

25.04.2020 19:43

Koronawirus pochłonął w Wielkiej Brytanii – według rządowych bilansów - ponad 20 tysięcy ofiar. Branżowy „Financial Times” zaznacza, że ofiar jest znacznie więcej, gdyż rząd nie uwzględnia zmarłych w domach opieki.

Koronawirus
fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wielka Brytania liczy zakażonych koronawirusem w dziesiątkach tysięcy. Wskutek niewydolności oddechowej Covid-19 zmarło już na Wyspach ponad 20 tysięcy ludzi – informowało dziś tamtejsze ministerstwo zdrowia.

Zobacz także

To oznacza, że kraj przekroczył próg, „którego nieprzekroczenie uznane zostałoby za dobry wynik”. Tak oceniał pod koniec marca główny doradca naukowy rządu, Patrick Vallance oraz Neil Ferguson, epidemiolog z Imperial College London.

Brytyjczycy zdają sobie jednak sprawę, że zmarłych wskutek Covid-19 jest znacznie więcej - podawane przez brytyjskie ministerstwo zdrowia statystyki dotyczą tylko zgonów w szpitalach.

Kolejne tysiące ofiar w domach opieki

Z szacunków urzędu statystycznego ONS, która ma jednak opóźnienie sięgające 1,5 tygodnia, w domach opieki dla seniorów oraz w domach ma miejsce co najmniej 20 procent wszystkich zgonów na Covid-19.

Pierwszy zgon z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii miał miejsce 5 marca, zaś poziom 10 tys. przekroczony został 12 kwietnia. Testy wykonano ponad 641 tysięcy razy, dały pozytywny wynik ponad 148 tys. razy.

RadioZET.pl/PAP/The Guardian

Logo radiozet Dzieje się