Zamknij

Szybsze znoszenie lockdownu w W. Brytanii? Naukowcy: To 91 tys. więcej zgonów

23.02.2021 16:09
Lockdown szybciej znoszony? Naukowcy ostrzegają
fot. Rex Features/East News

Planami szybszego zniesienia lockdownu, niż proponuje to rząd, żyje dziś Wielka Brytania. Na społeczne oczekiwania zareagowali naukowcy, którzy nie mają wątpliwości – szybsze znoszenie restrykcji, aż do całkowitego odmrożenia może przełożyć się na co najmniej 55 tys. dodatkowych zgonów. W gorszym scenariuszu ta liczba sięga 91 tysięcy.

Wielka Brytania ogłosiła plan na wychodzenie z lockdownu w czterech etapach. Premier Boris Johnson wyjaśnił, że między każdym z etapów będą aż pięciotygodniowe przerwy. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, wszystkie restrykcje zostaną zniesione od 21 czerwca.

Tamtejsze media podały jednak, że rząd rozważał też znacznie szybsze znoszenie restrykcji, włącznie z otwarciem przed Wielkanocą sklepów sprzedających towary inne niż pierwszej potrzeby i zgodą na działanie pubów i restauracji na otwartym powietrzu. "Daily Telegraph" podał, że ten skrajnie optymistyczny plan zarzucono, gdy SAGE, czyli naukowa grupa doradcza ds. sytuacji kryzysowych ostrzegła, że takie poluzowanie restrykcji w kwietniu lub maju spowodowałoby dodatkowe 55 tys. zgonów z powodu Covid-19. Oparła się w analizie na modelach opracowanych przez naukowców z Imperial College London.

Wielka Brytania analizowała szybsze odmrożenie. Naukowcy: Zmarłoby nawet 91 tys. osób więcej

"Daily Mail" przybliżył natomiast pięć wariantów znoszenia restrykcji autorstwa naukowców z Imperial College London. "Najszybszy" z nich zakładał wznowienie pełnej działalności pubów, restauracji oraz wszystkich sklepów od 29 marca, a poluzowanie wszystkich restrykcji od 26 kwietnia. Mogłoby to jednak oznaczać zwiększenie liczby zgonów o kolejne 91 tys., a liczba pacjentów w szpitalach sięgnęłaby 60 tys.

Zdaniem tabloidu rząd nie zdecydował się na żaden z tych pięciu scenariuszy, lecz wybrał samodzielną strategię, która przyspiesza niektóre elementy, a inne opóźnia. Dopiero 8 marca wróciłaby stacjonarna nauka w szkołach, poza tym do Wielkanocy nie jest spodziewane luzowanie drakońskich obostrzeń. Zgodnie z ogłoszonym przez Johnsona planem, najwcześniej od 12 kwietnia otwarte zostaną sklepy z artykułami innymi niż pierwszej potrzeby. Wtedy też puby i restauracje będą mogły obsługiwać klientów na stolikach na zewnątrz. Najwcześniej od 17 maja puby i restauracje wznowią pełną działalność i zniesiony zostanie zakaz odwiedzin w domach.

Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii z powodu Covid-19 zmarło ponad 120 tys. osób – najwięcej w Europie. To piąty najwyższy wynik na całym świecie.

RadioZET.pl/Daily Mail