Ten kraj liczy 95 mln ludzi. Nikt nie zmarł przez COVID-19. Pokonali SARS-CoV-2

20.05.2020 11:04
Wietnam
fot. Shutterstock

W Wietnamie, gdzie liczba mieszkańców wynosi ponad 95 milionów, tylko 324 osoby zachorowały na COVID-19. W tym azjatyckim kraju nikt nie zmarł przez koronawirusa. Wietnam epidemię ma już za sobą i powoli wraca do normalnego funkcjonowania.

Epidemia koronawirusa wybuchła w grudniu w Chinach. Wirus SARS-CoV-2 dotarł do Europy, Australii, Afryki oraz dwóch Ameryk. Mimo że Wietnam graniczy z Chinami i kraj jest gęsto zaludniony, udało im się poradzić z wirusem z Wuhan. W Wietnamie ostatni przypadek odnotowano prawie miesiąc temu.

Wietnam pokonał koronawirusa

Jak przekazał prof. Guya Thwaitesa, z Jednostki Badań Klinicznych Uniwersytetu Oksfordzkiego w Ho Chi Minh Wietnamczykom udało się pokonać koronawirusa, bo mają ogromne doświadczenie w tej kwestii. Kraj w poprzednich latach walczył z SARS, dengą, ptasią grypą, a także odrą.

Rząd i ludność są przyzwyczajeni do radzenia sobie z chorobami zakaźnymi i mają do nich respekt, prawdopodobnie o wiele większy niż kraje bogatsze. Wiedzą, jak na nie reagować

- powiedział profesor dla BBC.

Zobacz także

Poza tym wietnamski rząd błyskawicznie zareagował na epidemię koronawirusa w Chinach. Już na początku 2020 roku, kiedy odnotowano pierwszy przypadek zarażenia SARS-CoV-2, wprowadził szereg działań zabezpieczających kraj. Wietnamski rząd zadecydował o zamknięciu granic z Chinami, gdzie potwierdzono pierwsze przypadki śmierci spowodowane COVID-19. Władze zadecydowały także o wprowadzeniu ograniczeń podróżowania. W Wietnamie podczas Chińskiego Nowego Roku zamknięto także szkoły. Władze zadecydowały, że otworzą je w środku maja 2020 roku.

Zobacz także

Kluczową decyzją okazało się także wprowadzenie przez wietnamskie władze bezwzględnej kwarantanny nie tylko dla osób zarażonych SARS CoV-2, ale także dla tych, którzy mogli mieć z nimi kontakt. Wszyscy Wietnamczycy poddani kwarantannie przechodzili badanie, nawet jeśli nie występowały u nich objawy koronawirusa. Jak się okazało później, 40% z nich przechodziło zarażenie w sposób bezobjawowy.

Zobacz także

Szybkie izolowanie osób zarażonych i szybkie wdrożenie leczenia spowodowało, że na 95 milionów obywateli, tylko u 324 osób wystąpił koronawirus.

RadioZET.pl/BBC