Zamknij

Liczba zakażeń będzie spadać? "Osoby chore mogą opóźniać pójście do lekarza"

05.04.2021 14:28
Koronawirus
fot. NewsLubuski/East News

Czy liczba zakażeń spadnie, będzie się można przekonać dopiero w ciągu najbliższych dni – ocenił wirusolog prof. Włodzimierz Gut. – To bardzo nietypowy tydzień, bardzo zamknięty, rodzinny i nawet osoby chore mogą opóźniać pójście do lekarza – dodał. 

W Polsce zdiagnozowano ostatniej doby 9 902 nowe przypadki zakażenia koronawirusem – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Zmarły 64 osoby. W szpitalach zanotowano rekordową liczbę pacjentów hospitalizowanych z powodu Covid-19.  

Tydzień temu, w poniedziałek 29 marca, badania potwierdziły 16 965 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło wtedy 48 chorych. Dwa tygodnie temu, 22 marca, było to odpowiednio: 14 578 przypadków zakażenia i 65 zgonów.

– Bardzo bym się cieszył, gdyby rzeczywistość (w związku z liczbą zakażeń – red.) była taka, jak wychodzi w tej chwili, ponieważ wskazywałoby to, że zaczyna się nam poważny spadek – powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Dodał jednak, że ma obawy, iż może to być spadek "świąteczny", wynikający z "niechęci do psucia sobie świąt myśleniem o chorobie".

Liczba zakażeń będzie nadal spadać? ''To bardzo nietypowy tydzień''

Dopytywany o to, czy można już spodziewać się mniejszej liczby zakażeń w kolejnych dniach wskazał, że zalecałby ostrożność. – To bardzo nietypowy tydzień, bardzo zamknięty, rodzinny i nawet osoby chore mogą opóźniać pójście do lekarza – wskazał wirusolog. – Przekonamy się w ciągu najbliższych dwóch dni – dodał prof. Gut.

Komentując liczbę zgonów, przypomniał, że jest ona "opóźniona o ok. 2-3 tygodnie w stosunku do liczby zachorowań". – Przy tamtych liczbach zachorowań mamy mniejsze obciążenie, czy też łagodniejszy przebieg choroby. Cały czas wśród osób, które swoje kontakty z Covid-19 zakończyły, przeżywa 97 proc., a ok. 3 proc. umiera i jest to wartość stała od dłuższego czasu – zaznaczył wirusolog.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP