Zamknij

Wizyta Kaczyńskiego na zamkniętych Powązkach. "Wszystko zgodnie z prawem"

15.04.2020 10:56

Decyzja o tym, czy dany cmentarz jest otwarty, czy zamknięty, to indywidualna decyzja jego zarządcy - oznajmił w środę na antenie Radia ZET szef KPRM Michał Dworczyk, komentując głośną wizytę Jarosława Kaczyńskiego na Powązkach 10 kwietnia, czyli w rocznicę katastrofy smoleńskiej. Warto podkreślić, że tego dnia cmentarz zamknięty był dla pozostałych obywateli ze względu na epidemię koronawirusa w Polsce.

Wizyta Kaczyńskiego na zamkniętych Powązkach. "Wszystko zgodnie z prawem"
fot. Jakub Kaminski/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Przypomnijmy, że o sprawie pisaliśmy 11 kwietnia. Jak informował wówczas dziennik "Fakt", 10 kwietnia na zamknięty dla wszystkich Polaków (z powodu pandemii koronawirusa) Cmentarz Powązkowski limuzyną wjechał…Jarosław Kaczyński w towarzystwie swoich ochroniarzy. Wizyta prezesa PiS na Powązkach odbiła się szerokim echem i wywołała powszechne oburzenie, ponieważ jako jedyny spośród obywateli naszego kraju mógł w tym dniu odwiedzić groby swoich bliskich. Jak okazało się nieco później, szef Prawa i Sprawiedliwości miał specjalne pozwolenie na wstęp oraz zapłacił za to określoną kwotę, a w dodatku odwiedził tez kilka innych cmentarzy.

"Fakt" opublikował również zdjęcia z wizyty prezesa PiS na Powązkach.

Zobacz także

Do obrony szefa PiS natychmiast rzucili się przedstawiciele partii. Wśród nich była m.in. rzeczniczka prasowa Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska Dziś atakowany jest Prezes Jarosław Kaczyński, za to, że złożył kwiaty także na Powązkach, na symbolicznym grobie Bratowej i Brata, Pary Prezydenckiej - śp. Marii i Lecha Kaczyńskich

"Wszystko odbyło się zgodnie z prawem"

W środę gościem Radia ZET i Beaty Lubeckiej był szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, który odniósł się do tej sprawy. Dworczyk stwierdził, że publikacja "Faktu" mówiąca o tym, iż prezes PiS stawia się ponad prawem jest "fałszywą tezą".

Zobacz także

Rząd nigdy nie podejmował żadnych regulacji, które by ograniczały wejścia na cmentarze, czy które zmuszałyby kogokolwiek do zamknięcia cmentarza. Decyzja o tym, czy dany cmentarz jest otwarty, czy zamknięty, to indywidualna decyzja zarządcy (cmentarza – red.)

- mówił w Radiu ZET.

Zobacz także

Wszystko odbyło się zgodnie z prawem i z procedurami. Według mojej wiedzy zostało skierowane oficjalne wystąpienie do zarządcy cmentarza, który udzielił zgody na wejście na cmentarz

- stwierdził Michał Dworczyk.

RadioZET/RadioZET.pl