Zamknij

Włochy wkrótce złagodzą restrykcje. „Batalia wciąż nie jest wygrana”

20.04.2020 14:28
Koronawirus Włochy
fot. PAP

Minister zdrowia Włoch Roberto Speranza zapowiedział dziś, że kraj wejdzie w maju w drugi etap walki z pandemią koronawirusa. Oznacza to częściowe łagodzenie obostrzeń. Szef resortu zapewnił, że nie ma mowy o powrocie do starych nawyków. „Żeby jedno było jasne - batalia nie jest jeszcze wygrana”- powiedział w wywiadzie dla Radia Capital.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Włochy ograniczyły falę wzrostu zakażeń koronawirusem. Uczyniły to radykalnymi restrykcjami. Do wczoraj w kraju na Covid-19 zmarło – według wyliczeń Obrony Cywilnej – ponad 23,6 tysiąca ludzi.

Zobacz także

W ciągu doby odnotowano 433 zmarłych zakażonych nowym wirusem. Biorąc pod uwagę, że podobne bilanse podchodziły do tysiąca ofiar, można już mówić o opanowaniu epidemii i zatrzymaniu tzw. „krzywej zachorowań”. Szef resortu zdrowia, Roberto Speranza, powiedział dziś, że Włochy przystąpią wkrótce do drugiej fazy walki z epidemią.

Zaaprobowaliśmy wszyscy razem normy po to, aby 4 maja był datą, wokół której musimy tworzyć drugą fazę

- powiedział, zaznaczając, że chodzi nie tyle o datę, co kolejne wzmacnianie służby zdrowia.

Zobacz także

Mieszane szpitale... utrudniają walkę z epidemią

Potrzebne są nam specjalistyczne szpitale dla pacjentów z Covid-19, bo w mieszanych placówkach łatwo szerzą się zakażenia. Bardzo trudno je zablokować, gdy w jednej strukturze są pacjenci z Covid-19 i inni

- dodał.

Zapowiedział też, że w następnym rządowym dekrecie zapisane zostaną dodatkowe środki na ten cel.

Sport wróci na samym końcu?

Zapytany o wznowienie rozgrywek piłkarskich i sportowych ogółem odparł:

Jestem zagorzałym kibicem, ale przy ponad 400 zmarłych dziennie szczerze mówiąc jest to ostatni problem, jakim powinniśmy się zajmować. Ważniejsze jest życie ludzi

- podkreślił minister zdrowia. (PAP)

O poprawie sytuacji we Włoszech świadczy też spadek hospitalizacji na oddziałach intensywnej terapii. Najwięcej osób zakażonych koronawirusem jest wciąż w Lombardii - ponad 34 tysiące. Na drugim miejscu wśród regionów pod tym względem jest Emilia-Romania - 13,5 tysiąca, a na trzecim Piemont - 14,4 tys. Czwarte miejsce zajmuje Wenecja Euganejska - ponad 10 tysięcy.

Zobacz także

Najmniej przypadków, po kilkaset, notuje się w Umbrii, na Sardynii, w Kalabrii, Dolinie Aosty, Basilicacie i w Molise.

RadioZET.pl/PAP/Capital.it/