Zamknij

106-latka wyleczona z koronanawirusa. Przeżyła dwie wojny i pandemię hiszpanki

30.05.2020 11:53
Włochy
fot. You Tube screen

106 lat ma mieszkanka północy Włoch, która została wyleczona z koronawirusa. - Lekarze dokonali cudu- mówi rodzina seniorki, która jest pensjonariuszką domu opieki niedaleko miasta Pavia w Lombardii. Lucia Ronda, która w przeszłości przeżyła już dwie wojny światowe oraz pandemię grypy hiszpanki, wróciła do zdrowia po miesiącu choroby.

Gdy zachorowała w kwietniu w domu opieki dla osób starszych w miejscowości Marcignago, pierwszych dziesięć dni było krytycznych. Wkrótce jednak – jak poinformował w sobotę dziennik „Corriere della Sera” - jej stan ustabilizował się. Sędziwa Włoszka przeżyła sto lat temu pandemię grypy hiszpanki oraz dwie wojny światowe.

W związku z kryzysem epidemiologicznym i odizolowaniem placówek opiekuńczych, w których lawinowo wirus szerzył się przez kilka miesięcy, seniorka nie może spotkać się ze swoją rodziną. 106 urodziny spędziła w towarzystwie personelu medycznego i zdmuchnęła jedną symboliczną świeczkę na torcie. Dzięki pomocy lekarzy i pielęgniarzy z najbliższymi kontaktuje się za pośrednictwem komunikatora internetowego.

Wiele złego powiedziano w tych dniach o domach opieki, ale w przypadku mojej cioci lekarze dokonali cudu. Ona zawsze mi powtarzała: "czuję się dobrze, leczą mnie tu znakomicie""- zapewnił siostrzeniec Paolo Beduschi, cytowany przez gazetę. "To ona mnie pocieszała

- dodał. Krewny seniorki powiedział też: - W dniach jej choroby znalazłem informację dziennika "El Pais" o kobiecie wyleczonej w wieku 106 lat. Mieszka w hiszpańskim mieście Ronda, a tak przecież brzmi nazwisko mojej ciotki. 

Zobacz także

- To była przepowiednia- zauważył siostrzeniec seniorki, która pokonała Covid-19. Drugi jej krewny Paolo Zani stwierdził zaś: - Ona ma temperament tak silny, jak jej przeciwciała.

Zobacz także

Przypomnijmy, że ozdrowieńcy w tak sędziwym wieku trafiają się na całym świecie. Głośno było m.in. o 100-letnim panie Stanisławie z Warszawy, 103-letniej pani Teresie z Opolszczyzny. Z Covid-19 wyleczono także 103-letnią Jennie Stejna, mieszkankę amerykańskiego stanu Massachusettes, która ma polskie korzenie. 

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP/Twitter