Zamknij

Żandarmeria Wojskowa wychodzi na ulice. Morawiecki wydał nowe zarządzenie

26.10.2020 20:31
Żołnierz
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Mateusz Morawiecki podjął decyzję o wyprowadzeniu wojska na ulice. Żołnierze Żandarmerii Wojskowej mają udzielić pomocy policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego w trakcie epidemii koronawirusa w Polsce. 

Wojsko wychodzi na ulice w Polsce. Zarządzenie premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie użycia żołnierzy Żandarmerii Wojskowej do udzielenia pomocy Policji zostało opublikowane w Monitorze Polskim w poniedziałek 26 października. 

''W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 i wzrostem zachorowań na terenie kraju na COVID-19 żołnierze Żandarmerii Wojskowej udzielą od dnia 28 października 2020 r. do dnia odwołania stanu epidemii pomocy Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego'' - czytamy.  Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

wojsko
fot. monitorpolski.gov.pl

Przypomnijmy, że na przełomie marca i kwietnia szef MON Mariusz Błaszczak ogłosił, że policyjne patrole otrzymają wsparcie żołnierzy Wojska Polskiego. – Jeden policjant, jeden żołnierz, przede wszystkim Żandarmeria Wojskowa – mówił wówczas Mariusz Błaszczak. Przypominał, że ta formuła była dotychczas wykorzystywana np. podczas świąt i wzmożonego ruchu. 

Rzecznik rządu i MON komentują

Informacja o wyprowadzeniu wojska na ulice wywołała komentarze w mediach społecznościowych. - W związku z sensacyjnymi nagłówkami dotyczącymi wsparcia Policji przez Żandarmerię Wojskową w zakresie działań związanych z COVID-19 przypominam, że analogiczne decyzje były wydane wiosną tego roku - oświadczył rzecznik rządu Piotr Müller na Twitterze.

Decyzję o wprowadzeniu zarządzenia skomentowano również na oficjalnym profilu Ministerstwa Obrony Narodowej. "Odpowiadając na komentarze ws. wsparcia Policji przez Żandarmerię informujemy, że taka pomoc była udzielana również podczas 1 fali epidemii. To standardowe działania, które nie mają związku z manifestacjami. Żandarmeria pomaga m. in. w kontrolowaniu przestrzegania kwarantanny" - czytamy.

Zobacz także

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl