Zamknij

Wybory kopertowe będą bezpieczne? Epidemiolog nie pozostawia złudzeń

23.04.2020 15:09
Andrzej Duda
fot. PAP

W obecnej sytuacji metoda głosowania korespondencyjnego ma swoje zalety, jednak nie jest pozbawiona ryzyka epidemiologicznego – napisała w opinii dla Senatu prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowy konsultant ds. epidemiologii. Podkreśliła, że do wydania opinii eksperckiej brakuje szczegółów dotyczących konkretnych procedur.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pismo jest odpowiedzią na prośbę Senatu o wyrażenie opinii i uwag w sprawie uchwalonej przez Sejm 6 kwietnia ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzenia wyborów powszechnych prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, zarządzonych w 2020 r. Ustawa stwierdza, że zostaną one przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego.

Zobacz także

Prof. Paradowska-Stankiewicz podkreśliła w piśmie, że "z perspektywy obecnej sytuacji epidemiologicznej droga korespondencyjna posiada zalety, zwłaszcza w porównaniu z organizacją wyborów metodą tradycyjną, jednak należy zwrócić uwagę, że i ta droga nie jest pozbawiona ryzyka epidemiologicznego na poszczególnych etapach realizacji".

Zwróciła też uwagę, że zakres informacji zawartych w ustawie, dotyczących przeprowadzenia wyborów, jest niewystarczający, aby przedstawić stanowisko eksperckie w tej sprawie.

Zobacz także

Konieczne są dodatkowe informacje o szczegółowych procedurach związanych z przygotowaniem wyborów. Tekst ustawy ich nie wskazuje, bo rozumiem, że jest to dokument techniczny, natomiast szczegóły dotyczące poszczególnych elementów przygotowania wyborów będą zawarte w rozporządzeniach.

– wskazała.

Zobacz także

Ustawa w sprawie wyborów korespondencyjnych po jej uchwaleniu przez Sejm trafiła do Senatu. Jak zapowiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki, izba wykorzysta pełne 30 dni, jakie ma, na zajęcie stanowiska w jej sprawie. Obecnie do Senatu wpływają ekspertyzy dotyczące bezpieczeństwa przeprowadzenia wyborów w formie korespondencyjnej.

Posłuchaj podcastu

RadioZET.pl/ PAP