Zamknij

Od dziś zakaz lotów do 44 krajów. Na „czarnej liście” m.in. Hiszpania

Magdalena Kulej
02.09.2020 07:27
lotnisko Gdansk
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Od 2 września obowiązuje zakaz lotów do 44 krajów. Z powodu rozprzestrzeniającego się wciąż koronawirusa Polacy nie polecą m.in. do Hiszpanii, Czarnogóry czy Stanów Zjednoczonych. Zakaz połączeń lotniczych obowiązuje co najmniej do połowy miesiąca.

Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazu lotów weszło w życie 2 września o północy. Rozporządzenie wprowadza do 15 września zakaz lądowania samolotów przewożących pasażerów cywilnych, wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium m.in. Czarnogóry, Hiszpanii, Albanii, Malty czy Stanów Zjednoczonych. Łącznie zakaz dotyczy 44 krajów. Od 2 września do Polski nie będą mogły przylatywać samoloty z:

 1. Belize
 2. Bośni i Hercegowiny
 3. Czarnogóry
 4. Brazylii
 5. Bahrajnu
 6. Eswatini
 7. Hiszpanii
 8. Meksyku
 9. Izraela
 10. Kataru
 11. Kuwejtu
 12. Libii
 13. Albanii
 14. Argentyny
 15. Armenii
 16. Chile
 17. Dominikany
 18. Ekwadoru
 19. Gwatemali
 20. Hondurasu
 21. Indii
 22. Iraku
 23. Kazachstanu
 24. Kolumbii
 25. Kosowa
 26. Kostaryki
 27. Libanu
 28. Macedonii Północnej
 29. Malediwów
 30. Malty
 31. Mołdawii
 32. Namibii
 33. Panamy
 34. Paragwaju
 35. Peru
 36. Republiki Południowej Afryki
 37. Salwadoru
 38. Surinamu
 39. Zielonego Przylądka
 40. Rumunii
 41. Stanów Zjednoczonych Ameryki
 42. Luksemburga
 43. Boliwii
 44. Bahamów

"W związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego" - napisano w uzasadnieniu projektu rozporządzenia. Rząd tłumaczy, że wykaz państw i terytoriów, z których wykonywanie lotów jest objęte zakazami w ruchu lotniczym, został sporządzony w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control) według stanu na 24 sierpnia i co do zasady uwzględnia 14-dniową skumulowaną liczbę zachorowań na COVID-19 na 100 000 osób przy współczynniku przekraczającym 60.

Zakaz lotów od 2 września. Co z czarterami?

Jak napisano w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, w porównaniu do tego, które obowiązywało do wtorku, 1 września, dodano punkt wyłączający stosowanie zakazu "do statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe wyczarterowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie". 

Rząd tłumaczy, że "wynika to z faktu aktualnego przebywania wielu obywateli polskich, biorących udział w imprezach turystycznych, na terytorium szeregu z państw wskazanych" w rozporządzeniu. "W związku z tym zachodzi konieczność zapewnienia bezpiecznego i niezakłóconego powrotu do Rzeczypospolitej Polskiej osobom przebywającym na urlopach poza granicami kraju. Proponowane rozwiązanie ma na celu uniknięcie możliwych komplikacji zarówno po stronie podróżnych, jak i organizatorów turystyki" - wyjaśniono w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP